archirama.pl

Architektura polska. Projekty z ceramiki budowlanej nagrodzone. Zobaczcie laureatów Brick Award 2013

Architektura polska – realizacje z użyciem ceramiki budowlanej nagrodzone w polskiej edycji konkursu Brick Award. Zobaczcie zwycięskie realizacje.

Architektura polska. Projekty z ceramiki budowlanej nagrodzone. Zobaczcie laureatów Brick Award 2013
Fot: materiały prasowe

Architektura polska w wykorzystaniem ceramiki budowlanej to warunek zgłoszenia realizacji do pierwszej krajowej edycji konkursu Brick Award. Wczoraj poznaliśmy najlepsze zdaniem jury i internautów realizacje architektoniczne, w których wykorzystane zostały materiały ceramiczne. Prace architektoniczne oceniało jury w składzie: Ewa Kuryłowicz (przewodnicząca jury), Maciej Miłobędzki, Janusz Kaniewski, Ewa P. Porębska, Agnieszka Bulanda, Piotr Sarzyński oraz Grzegorz Piątek.

Architektura - nie przyznano wszystkich nagród

O nagrodę  w polskiej edycji Brick Award walczyło 47 realizacji architektonicznych, które powstały po styczniu 2011 roku. Zgłoszone do konkursu obiekty wykorzystujące  ceramikę reprezentowały nie tylko architekturę największych polskich miast, ale także mniejszych miejscowości, takich jak Knurów, Siechnice, Ostrowiec Świętokrzyski, Rakownia, Stargard Szczeciński czy Lidzbark Warmiński.

Polską architekturę oceniano w 5 kategoriach, ale nagrody główne przyznano jedynie w trzech: Dom wielorodzinny, Budynek użyteczności publicznej, a także Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/ Rekonstrukcja
Jury nie wyłoniło zwycięskich realizacji Domu jednorodzinnego oraz Projektu bez realizacji. Zdecydowano się jednak przyznać 4 wyróżnienia w tym dwa w kategorii Projekt bez realizacji, utworzonej wyłącznie w ramach polskiej odsłony Brick Award.

Brick Award – nagrodzona architektura

Przedstawiamy listę nagrodzonych realizacji architektonicznych:

Dom wielorodzinny

W kategorii Dom wielorodzinny jury uznało, że najciekawszą architekturą charakteryzuje się Budynek mieszkalny we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej/Inżynierskiej. Projekt bryły powstał w Biurze Projektów Lewicki Łatak. W uzasadnieniu jury zwróciło uwagę na oryginalne połączenie klasycznej, skromnej architektury miejskiej z wyrazistym, wręcz ekspresyjnym wizerunkiem formalnym. Elewację bryły pokryto ceramiką złożoną z elementów o jaśniejszej i ciemniejszej barwie, przeplatających się w charakterystycznym wzorze.

Przeczytaj o nagrodzonym projekcie

Budynek użyteczności publicznej

Najpiękniejszym Budynkiem użyteczności publicznej okazał się projekt architektury autorstwa K. Ingarden J. Ewý Małopolski Ogród Sztuki. Nagroda została przyznana za obecne w bryle niezwykłe podejście do historycznie ukształtowanej formy i materiału. Krakowski projekt stał się wielkim zwycięzcą tegorocznej polskiej edycji konkursu Brick Award. Architektura Małopolskiego Ogrodu Sztuki zdobyła także nagrodę internautów.

Poza nagrodą główną w tej kategorii przyznano także wyróżnienie dla Ratusza i Centrum Administracyjno-Usługowego w Siechnicach, projektu Maćków Pracownia Projektowa. Architektura Ratusza stanowi zalążek planowanego kompleksu urbanistycznego, który przybierze formę przedłużonego placu, otwierającego perspektywy widokowe na ważne publiczne budowle. Nagrodę przyznano za wzorcowe oddanie wyrazu architektonicznego gmachu, odpowiadającego jego randze i publicznemu charakterowi.

Przeczytaj: Architektura – zobaczcie niesamowitą bryłę i architekturę wnętrz Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Mamy piękne zdjęcia!


Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/ Rekonstrukcja

Kolejną bryłą z Krakowa, która zdobyła nagrodę – tym razem w kategorii Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/ Rekonstrukcja jest Muzeum Armii Krajowej, które  zyskało nową przestrzeń dzięki adaptacji starych brył budynków koszarowo-magazynowych, należących niegdyś do kompleksu zaopatrzenia Twierdzy Kraków. Rewitalizację przeprowadziło biuro AiR Jurkowscy - Architekci. Architekci zerwali z budynku stare tynki odsłaniając ceglane mury. Jury doceniło projekt za wzorcowe wydobycie dawnych walorów bryły z jednoczesnym zbudowaniem atmosfery miejsca

Maćków Pracownia Projektowa zdobyła drugie wyróżnienie w kategorii za projekt modernizacji budynku Gimnazjum nr 15 we Wrocławiu. Projekt zachwycił jury szczególną troską architektów o zachowanie zabytkowej formy bryły. Jego autorzy, chcąc uwydatnić pracę wielkiego poprzednika, architekta miejskiego Wrocławia, Richarda Plüddemanna (1846-1910), zrezygnowali z wprowadzenia zupełnie nowych, autorskich elementów budynku.

Projekt bez realizacji

W dodatkowej, specjalnie stworzonej na potrzeby polskiej edycji konkursu Brick Award, kategorii Projekt bez realizacji nie przyznano pierwszego miejsca. Wyróżnienie zdobyła Agata Rogowska za projekt identyfikacji architektury powojennej Wrocławia, który jest próbą zdefiniowania charakteru miasta. Wyróżniony projekt wskazuje inspiracje, z których warto korzystać takie jak solidne ceglane budownictwo, czy tygiel wzorców na styku kultur.

Drugie wyróżnienie w tej kategorii zdobył Zespół Budynków Biurowych „UBIQ Business Park” autorstwa CDF Architekci z Poznania. Architektura została opracowana z zamiarem rozbudowy zabytkowego budynku koszarowego XV Pułku Ułanów Poznańskich. Jury doceniło udane wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, materializujących się w szkle i stali, do języka ceglanej, militarnej architektury.

Laureaci nagród oraz wyróżnień w kategoriach: Dom wielorodzinny, Budynek użyteczności publicznej i Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja zostali także oficjalnymi kandydatami do międzynarodowej edycji konkursu Brick Award 2014, którego rozstrzygnięcie odbędzie się późną wiosną przyszłego roku.

Międzynarodowa nagroda Brick Award przyznawana jest od 2004 roku dla najlepszych obiektów architektonicznych wybudowanych z materiałów ceramicznych. Organizatorem odbywającego się co dwa lata konkursu, jest producent ceramicznych materiałów budowlanych, firma Wienerberger. Żywe zainteresowanie środowiska, a także wysoki poziom prezentowanych prac sprawiły, że nagroda zyskała prestiż i cieszy się uznaniem architektów na całym świecie.  Tegoroczna polska edycja Brick Award powstała, aby promować wyjątkowe, lokalne rozwiązania architektoniczne, a także by wyłonić projekty, które będą reprezentować nasz kraj w międzynarodowym etapie konkursu.

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 19.04.2013 14:43

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!