Hala Buddów będzie siedzibą Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. Projekt architektury Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego (Hali Buddów) zakłada rozbudowę i adaptację bryły, przy ul. Ożarowskiej w Warszawie, która jest częścią warszawskiego osiedla Koło, zaprojektowanego przez architektów Helenę i Szymona Syrkusów (cały kompleks mieszkalny został wzniesiony w latach 1947-56 ). Jego bryła obecnie pełni funkcje magazynową i przez ostatnie lata nie była użytkowana. Ta jednokondygnacyjna hala i przyległy do niej podpiwniczony łącznik, który już niedługo stanie się Halą Buddów wpisane są do rejestru zabytków. Zgodnie z wytycznymi inwestora bryła zostanie zaadaptowana na ośrodek medytacyjny. Znajdą się w niej sale do medytacji i modlitwy oraz pomieszczenia mieszkalne dla stałych użytkowników jak i osób odwiedzających.
Nowoczesna architektura bryły
Aby architektura obiektu spełniała swoją funkcję projektanci z Grupa 5 Architekci zaprojektowali dodatkową kondygnację. Nowe elementy budynku cechować będzie nowoczesna, prosta forma. Taka architektura podkreśli podział pomiędzy istniejącymi, poddanymi renowacji elementami bryły i nowoprojektowanymi, bądź przebudowywanymi częściami budynku.
Hala Buddów na warszawskim Kole
Na parterze hali, bezpośrednio przy wejściu zaprojektowano przestronny hol, który doświetlono przeszkleniami, zlokalizowanymi w pasie nadbudowy. Po obu jego stronach- w niższych nawach hali przewidziano przestrzeń socjalną oraz pomieszczenia pomocnicze. Najważniejsze pomieszczenie w budynku – gompę, czyli buddyjski klasztor, będący jednocześnie ośrodkiem studiów i miejscem, w którym odprawiane są religijne ceremonie, zaprojektowano jako wysokie, jednoprzestrzenne pomieszczenie. Doświetlone zostało pasmowymi okienkami oraz świetlikami dachowymi. Na pozostałych dwóch kondygnacjach budynku zlokalizowano pomieszczenia użytkowe: mieszkalne, techniczne i pomocnicze. W projekcie architekci założyli także budowę tarasu nad jednokondygnacyjnym łącznikiem oraz częścią budynku hali. Zmiany objęły również zagospodarowanie terenu w rejonie wejścia do budynku oraz pas działki znajdujący się po jego południowej stronie.
METRYKA OBIEKTU
Inwestor: Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu
Autorzy: Grupa 5 Architekci
Projekt: 2012-2013
Powierzchnia użytkowa: 1265 mkw

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
