archirama.pl

Hala Buddów - architektura. Powstanie Hala Buddów w Warszawie. Zobaczcie wizualizację nowego projektu bryły architektów z Grupa 5 Architekci.

Hala Buddów. Architektura zabytkowej bryły projektu Syrkusów zaadaptowana zostanie na Halę Buddów. Grupa 5 Architekci przeprojektowali pustostan tak, by nadać mu prosty, techniczny wyraz architektoniczny. Zobaczcie wizualizację.  

Architektura. Powstanie Hala Buddów w Warszawie. Zobaczcie wizualizację  nowego projektu bryły architektów z Grupa 5 Architekci.

Architektura zabytkowej bryły projektu Syrkusów zaadaptowana zostanie na Halę Buddów. Grupa 5 Architekci przeprojektowali pustostan tak, by nadać mu prosty, techniczny wyraz architektoniczny. Zobaczcie wizualizację.

Fot: materiały prasowe

Hala Buddów będzie siedzibą Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. Projekt architektury Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego (Hali Buddów)  zakłada rozbudowę i adaptację bryły, przy ul. Ożarowskiej w Warszawie, która jest częścią warszawskiego osiedla Koło, zaprojektowanego przez architektów Helenę i Szymona Syrkusów (cały kompleks mieszkalny został wzniesiony w latach 1947-56 ). Jego bryła obecnie pełni funkcje magazynową i przez ostatnie lata nie była użytkowana. Ta jednokondygnacyjna hala i przyległy do niej podpiwniczony łącznik, który już niedługo stanie się Halą Buddów wpisane są do rejestru zabytków. Zgodnie z wytycznymi inwestora bryła zostanie zaadaptowana na ośrodek medytacyjny. Znajdą się w niej sale do medytacji i modlitwy oraz pomieszczenia mieszkalne dla stałych użytkowników jak i osób odwiedzających.

Nowoczesna architektura bryły

Aby architektura obiektu spełniała swoją funkcję projektanci z Grupa 5 Architekci zaprojektowali dodatkową kondygnację. Nowe elementy budynku cechować będzie nowoczesna, prosta forma. Taka architektura podkreśli podział pomiędzy istniejącymi, poddanymi renowacji elementami bryły i nowoprojektowanymi, bądź przebudowywanymi częściami budynku.

Hala Buddów na warszawskim Kole

Na parterze hali, bezpośrednio przy wejściu zaprojektowano przestronny hol, który doświetlono przeszkleniami, zlokalizowanymi w pasie nadbudowy. Po obu jego stronach- w niższych nawach hali przewidziano przestrzeń socjalną oraz pomieszczenia pomocnicze. Najważniejsze pomieszczenie w budynku – gompę, czyli buddyjski klasztor, będący jednocześnie ośrodkiem studiów i miejscem, w którym odprawiane są religijne ceremonie, zaprojektowano jako wysokie, jednoprzestrzenne pomieszczenie. Doświetlone zostało pasmowymi okienkami oraz świetlikami dachowymi. Na pozostałych dwóch kondygnacjach  budynku zlokalizowano pomieszczenia użytkowe: mieszkalne, techniczne i pomocnicze. W projekcie architekci założyli także budowę tarasu nad jednokondygnacyjnym łącznikiem oraz częścią budynku hali. Zmiany objęły również zagospodarowanie terenu w rejonie wejścia do budynku oraz pas działki znajdujący się po jego południowej stronie.

METRYKA OBIEKTU

Inwestor: Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu
Autorzy: Grupa 5 Architekci
Projekt: 2012-2013
Powierzchnia użytkowa: 1265 mkw

 

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 10.06.2013 13:07

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!