Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura pozbawiona trzeciego wymiaru – bryła domu w Japonii

 • Komentarze

On the Corner House - bryła powstała w pracowni Eastern Design Office

On the Corner House - bryła powstała w pracowni Eastern Design Office

Fot: Eastern Design Office
 • On the Corner House - bryła powstała w pracowni Eastern Design Office
 • Bryła On the Corner House wygląda, jakby pozbawiona była trzeciego wymiaru
 • Elewacja budynku On the Corner House
 • Bryła On the Corner House na tle miasta
 • Widok z wnętrza budynku On the Corner House w Japonii

On the Corner House to dość specyficzny i dziwny budynek. Projekt bryły powstał w pracowni Eastern Design Office. Punktem wyjściowym dla architektów z Kioto, do stworzenia właśnie takiej architektury współczesnej, była działka. Wąska i spiczasta wydawała się być bezużytecznym terenem budowlanym.

Architektura współczesna i problem dziwnej, wąskiej działki

Wąska działka i jej nieergonomiczny kształt przyczyniły się do powstania specyficznego budynku mieszkalnego. Patrząc z pewnego punktu i pod pewnym kątem obiekt wydaje się mieć tylko... dwa wymiary!

Bryła zlokalizowana jest w japońskim mieście Youkaichi. Znajduje się na trójkątnej działce, tuż obok parkingu. Okolicę zalewa nieokreślona i chaotyczna zabudowa - są tu zarówno domy jak i budynki komercyjne. Ten chaos sprawił, że powstał tu niestandardowy kształt działki - „odpadek” po zajęciu sąsiednich parceli. Miasto nie chciało inwestować w ten teren, ponieważ wydawał się on być niefunkcjonalny, szczególnie pod budowę inwetsycji.

Biuro architektoniczne The Eastern Design Office udowodniło, że tak nie jest. Architekci „wcisnęli” pomiędzy szarą zabudowę budynek, który wygląda jak nowoczesny biurowiec, a nie jak zespół mieszkaniowy. Elewacje składają się z kwadratowych form z betonu, kamienia i szkła, o różnych wielkościach i skali. Współczesny charakter obiektu jeszcze bardziej podkreśla jego kształt. W budynku znajduje się 7 apartamentów. Każdy wyposażony jest w dwie sypialnie (13 i 9 mkw), salon (13mkw), kuchnię oraz łazienkę.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.