archirama.pl

Architektura pozbawiona trzeciego wymiaru – bryła domu w Japonii

On the Corner House to dość specyficzny i dziwny budynek. Projekt bryły powstał w pracowni Eastern Design Office. Punktem wyjściowym dla architektów z Kioto, do stworzenia właśnie takiej architektury współczesnej, była działka. Wąska i spiczasta wydawała się być bezużytecznym terenem budowlanym.

On the Corner House - bryła powstała w pracowni Eastern Design Office

On the Corner House - bryła powstała w pracowni Eastern Design Office

Fot: Eastern Design Office

Architektura współczesna i problem dziwnej, wąskiej działki

Wąska działka i jej nieergonomiczny kształt przyczyniły się do powstania specyficznego budynku mieszkalnego. Patrząc z pewnego punktu i pod pewnym kątem obiekt wydaje się mieć tylko... dwa wymiary!

Bryła zlokalizowana jest w japońskim mieście Youkaichi. Znajduje się na trójkątnej działce, tuż obok parkingu. Okolicę zalewa nieokreślona i chaotyczna zabudowa - są tu zarówno domy jak i budynki komercyjne. Ten chaos sprawił, że powstał tu niestandardowy kształt działki - „odpadek” po zajęciu sąsiednich parceli. Miasto nie chciało inwestować w ten teren, ponieważ wydawał się on być niefunkcjonalny, szczególnie pod budowę inwetsycji.

Biuro architektoniczne The Eastern Design Office udowodniło, że tak nie jest. Architekci „wcisnęli” pomiędzy szarą zabudowę budynek, który wygląda jak nowoczesny biurowiec, a nie jak zespół mieszkaniowy. Elewacje składają się z kwadratowych form z betonu, kamienia i szkła, o różnych wielkościach i skali. Współczesny charakter obiektu jeszcze bardziej podkreśla jego kształt. W budynku znajduje się 7 apartamentów. Każdy wyposażony jest w dwie sypialnie (13 i 9 mkw), salon (13mkw), kuchnię oraz łazienkę.

Milena Glinojecka

Autor: Eastern Design Office
Zdjęcia: Eastern Design Office
Data publikacji: 5.02.2015 12:36

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!