Architektura
ARCHITEKTURA
Projektowanie parametryczne i druk 3d

Architektura przyszłości. Projektowanie parametryczne i druk 3d – czy zmienią oblicze architektury?

 • Komentarze

Wakacje 2013. W Sewilli warto zobaczyć Metropol Parasol

Metropol Parasol w Sewilli

Fot: Anual / Wikimedia Commons

Architektura. We współczesnej architekturze powstają coraz bardziej nietypowe kształty. Jednak nic w tych kształtach nie jest przypadkowe. Dzięki projektowaniu parametrycznemu możemy wszystko wyliczyć i zaplanować, a za pomocą druku 3d obejrzeć nasz model w rzeczywistości. Czy to jest przyszłość architektury?

Przyszłość architektury. Projektowanie parametryczne zajmuje w architekturze coraz bardziej poważne miejsce. Pomaga tworzyć nie tylko nietypową architekturę, ale także wnętrza, czy design. Dodatkowo wspomaganie tego typu projektów drukiem 3d, pozwala urzeczywistnić bryłę. Wydrukowanie modelu 3d, czy jego laserowe wycinanie jest znacznie mniej pracochłonne niż samodzielne robienie makiety i bardziej dokładne.

Architektura. Projektowanie parametryczne

Postęp architektury w kierunku projektowania parametrycznego jest możliwy także dzięki coraz szerszej gamie materiałów, ich większej dostępności, a także niższych cenach. Wszystko to sprawia, że architekci maja coraz większe możliwości projektowania i tworzenia nietypowych form geometrycznych. Projektowanie parametryczne, poza dużymi możliwościami tworzenia organicznych form pozwala stworzyć projekt racjonalny, dostosowany do warunków środowiskowych. Projektowanie parametryczne pozwala w architekturze zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie, zapewnić chłodzenie latem.

Obłe, krzywoliniowe i fantazyjne kształty brył często są wynikową funkcji wewnątrz obiektu. Projektowanie parametryczne pozwala nam zoptymalizować funkcje w budynku i przez to stworzyć daną formę. Projektowanie parametryczne rozwiązuje problemy komunikacyjne w budynku, daje rozwiązanie za zapewnienie odpowiedniego oświetlenia o każdej porze roku dla każdego pomieszczenia. Jednym słowem rozwiązuje w kilka minut problemy projektowe, z którymi do tej pory architekci zmagali się tygodniami wyliczając odpowiednie procenty doświetlenia wnętrza, czy zacienianie sąsiednich budynków.

>> Festiwal Przemiany - dowiedz się więcej na temat druku 3D!

Do zalet projektowania parametrycznego można jeszcze zaliczyć analizę nasłonecznienia, symulacje ruchu ludzi, ilość ciepła przechwycona średnio przez metr kwadratowy fasady itp. Wszystkie nadane i potrzebne przy danym projekcie dane są analizowane przez program i dostosowują bryłę naszego budynku aby była bardziej realna. Zmiana danej wartości nie wymaga wielkiej rewolucji. Wybrane i wprowadzone w programie parametry (punkty kontrolne) mogą być sterowane – wraz ze zmianą ich wartości zmienia się kształt bryły.

Projektowanie parametryczne to ciągle odkrywany element projektowania architektonicznego. Jednak jest coraz więcej programów, tutoriali i programów, które dają możliwości projektowania parametrycznego, bo nie ulega wątpliwości, że gdy już się tego nauczy to projektowanie staje się łatwiejsze, a efekty widoczne są od razu.

Rola druku 3D w architekturze

Nie ulega wątpliwości, że stosowany coraz częściej druk przestrzenny zajmuje ważne miejsce we spółczesnej architekturze. Niektórzy uważają, że druk 3D to tylko chwyt marketingowy, który ma na celu wypromowanie drukarek 3D i przyczynić się do zarobku firm. Opozycja do tego argumentu mówi, że druk 3D to nowa era w projektowaniu. Mimo, że technologia 3D nadal jest bardzo droga, coraz więcej firm decyduje się na jej stosowanie. Druk 3D pozwala urzeczywistnić nawet najbardziej skomplikowany projekt. Twórcy technologii 3D twierdzą, że przestrzennie możemy wydrukować nawet bazę na Marsie. Jaka jest wasza opinia na ten temat? Uważacie, że druk 3D jest przyszłością architektury, czy tylko chwytem marketingowym?

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Anual / Wikimedia Commons
Data publikacji: 6.09.2013 11:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.