archirama.pl

Architektura przyszłości. Projektowanie parametryczne i druk 3d – czy zmienią oblicze architektury?

Architektura. We współczesnej architekturze powstają coraz bardziej nietypowe kształty. Jednak nic w tych kształtach nie jest przypadkowe. Dzięki projektowaniu parametrycznemu możemy wszystko wyliczyć i zaplanować, a za pomocą druku 3d obejrzeć nasz model w rzeczywistości. Czy to jest przyszłość architektury?

Wakacje 2013. W Sewilli warto zobaczyć Metropol Parasol

Metropol Parasol w Sewilli

Fot: Anual / Wikimedia Commons

Przyszłość architektury. Projektowanie parametryczne zajmuje w architekturze coraz bardziej poważne miejsce. Pomaga tworzyć nie tylko nietypową architekturę, ale także wnętrza, czy design. Dodatkowo wspomaganie tego typu projektów drukiem 3d, pozwala urzeczywistnić bryłę. Wydrukowanie modelu 3d, czy jego laserowe wycinanie jest znacznie mniej pracochłonne niż samodzielne robienie makiety i bardziej dokładne.

Architektura. Projektowanie parametryczne

Postęp architektury w kierunku projektowania parametrycznego jest możliwy także dzięki coraz szerszej gamie materiałów, ich większej dostępności, a także niższych cenach. Wszystko to sprawia, że architekci maja coraz większe możliwości projektowania i tworzenia nietypowych form geometrycznych. Projektowanie parametryczne, poza dużymi możliwościami tworzenia organicznych form pozwala stworzyć projekt racjonalny, dostosowany do warunków środowiskowych. Projektowanie parametryczne pozwala w architekturze zmniejszyć zużycie energii na ogrzewanie, zapewnić chłodzenie latem.

Obłe, krzywoliniowe i fantazyjne kształty brył często są wynikową funkcji wewnątrz obiektu. Projektowanie parametryczne pozwala nam zoptymalizować funkcje w budynku i przez to stworzyć daną formę. Projektowanie parametryczne rozwiązuje problemy komunikacyjne w budynku, daje rozwiązanie za zapewnienie odpowiedniego oświetlenia o każdej porze roku dla każdego pomieszczenia. Jednym słowem rozwiązuje w kilka minut problemy projektowe, z którymi do tej pory architekci zmagali się tygodniami wyliczając odpowiednie procenty doświetlenia wnętrza, czy zacienianie sąsiednich budynków.

>> Festiwal Przemiany - dowiedz się więcej na temat druku 3D!

Do zalet projektowania parametrycznego można jeszcze zaliczyć analizę nasłonecznienia, symulacje ruchu ludzi, ilość ciepła przechwycona średnio przez metr kwadratowy fasady itp. Wszystkie nadane i potrzebne przy danym projekcie dane są analizowane przez program i dostosowują bryłę naszego budynku aby była bardziej realna. Zmiana danej wartości nie wymaga wielkiej rewolucji. Wybrane i wprowadzone w programie parametry (punkty kontrolne) mogą być sterowane – wraz ze zmianą ich wartości zmienia się kształt bryły.

Projektowanie parametryczne to ciągle odkrywany element projektowania architektonicznego. Jednak jest coraz więcej programów, tutoriali i programów, które dają możliwości projektowania parametrycznego, bo nie ulega wątpliwości, że gdy już się tego nauczy to projektowanie staje się łatwiejsze, a efekty widoczne są od razu.

Rola druku 3D w architekturze

Nie ulega wątpliwości, że stosowany coraz częściej druk przestrzenny zajmuje ważne miejsce we spółczesnej architekturze. Niektórzy uważają, że druk 3D to tylko chwyt marketingowy, który ma na celu wypromowanie drukarek 3D i przyczynić się do zarobku firm. Opozycja do tego argumentu mówi, że druk 3D to nowa era w projektowaniu. Mimo, że technologia 3D nadal jest bardzo droga, coraz więcej firm decyduje się na jej stosowanie. Druk 3D pozwala urzeczywistnić nawet najbardziej skomplikowany projekt. Twórcy technologii 3D twierdzą, że przestrzennie możemy wydrukować nawet bazę na Marsie. Jaka jest wasza opinia na ten temat? Uważacie, że druk 3D jest przyszłością architektury, czy tylko chwytem marketingowym?

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Anual / Wikimedia Commons
Data publikacji: 6.09.2013 11:51

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!