Architektura Starej Palarnii w Chorzowie od lat straszyła swoją zniszczoną bryłą. Wiosną rusza rewitalizacja, która przywróci dawne funkcję hali. Za projekt restauracji budynku odpowiedzialna jest pracownia HS99.
Rewitalizacja Starej Palarnii w Chorzowie przywróci bryle stare funkcje.
Dzięki rewitalizacji już niedługo w Starej Palarni znowu tętnić będzie życie. W trzykondygnacyjnej bryle znajdą się zarówno lokale handlowo-usługowe jak i część rozrywkowo-rekreacyjna. Na parterze oraz w garażu podziemnym powstanie parking na 96 samochodów. W przyziemiu przewidziano także miejsce na galerię handlową z 20 lokalami handlowo - usługowych i marketem spożywczym. Poziom najwyższy i ze względu na charakterystyczną stalową konstrukcją stalową atrakcyjny architektonicznie przeznaczony będzie na część rozrywkowo-rekreacyjną oraz 38 pomieszczeń biurowych (8 z nich będzie miało antresolę.
Rewitalizacja bryły Starej Palarnii - najpiękniejsza architektura w mieście
Stara Palarnia zlokalizowana przy ulicy Katowickiej powstała w 1905 roku. Jest jedną z najstarszych i zarazem pierwszą halą targową na Górnym Śląsku. W tamtych czasach dzięki elektrycznemu oświetleniu oraz połączeniu z bocznicą kolejową był to niezwykle nowoczesny obiekt. Piękna architektura bryły zaś sprawiła, że Stara Palarnia była chluba miasta. Pierwsza rewitalizacji jej architektury odbyła się w okresie międzywojennym – bryła została przebudowana i zmodernizowana. Kolejna rewitalizacjia nastąpiła w latach 70. ubiegłego wieku. Architektura bryły nabrała cech stylu socmodernistycznego. Od 1972 do 1996 roku działała tam palarnia kawy Posti.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
