archirama.pl

Architektura. Surowość z klimatem, czyli różne oblicza nowoczesnego domu w Prażowie. Projekt biura OPS Olczak Projekt Studio

Dom w Prażowie projektu OPS Olczak Projekt Studio charakteryzuje się prostotą i surowością. Wieloznaczna architektura sprawia, że ta sama bryła z każdej strony prezentuje zupełnie inne oblicze.

Architektura. Surowość z klimatem, czyli różne oblicza nowoczesnego domu w Prażowie. Projekt biura OPS Olczak Projekt Studio

Dom w Prażowie projektu OPS Olczak Projekt Studio charakteryzuje się prostotą i surowością. Projekt domu: Maciej Olczak

Fot: Maciej Olczak

Architektura. Dom stanął na nietypowej działce  w formie trapezu. Usytuowanie budynku dłuższym bokiem do drogi oraz dziedziniec zaprojektowany od strony północnej sprawia, że cała powierzchnia terenu została podzielona na trzy niezależne trójkątne działki. Każda z nich stanowi odrębne „mini ogródki” oraz frontowy dziedziniec.

Jeden dom – różne oblicza architektury

Dzięki zastosowaniu oryginalnych rozwiązań architektura domu z każdej strony wygląda inaczej. Koncepcja architektoniczna zakładała tradycyjną formę budynku o dwuspadowym dachu, która opleciona zostanie wstęgą wznoszącą się ku północy i opadającą ku południu. Zgodnie z ideą od strony południowej połać dachu jest dłuższa i opada do poziomu parteru sprawiając, że budynek wydaje się niemal parterowy. W tej strefie umiejscowiono salon otwarty na całą wysokość obiektu. Charakterystycznym elementem tej części jest elewacja z ogromnym przeszkleniem, które stanowi łącznik pomiędzy salonem a ogrodem. Północna strona domu ma dwie pełne kondygnacje oraz poddasze. Po tej stronie połać dachu jest krótka i kończy się wysoko sprawiając wrażenie bardzo wysokiego domu z surową elewacją i małymi oknami oraz utwardzonym betonowo-granitowym dziedzińcem.

Zmienna wysokość architektury wnętrza

Dzięki nietypowemu ukształtowaniu dachu uzyskano przestrzeń o zmiennej wysokości architektury wnętrza. Jedna strona salonu ma dwie pełne kondygnacje zaprojektowane tak, by z piętra domu był widoczny salon. Natomiast z drugiej strony opadający ostro sufit powoduje, że przy zewnętrznej ścianie dom ma wysokość tylko jednej kondygnacji. Surowy wystrój architektury wnętrza cechuje minimalizm zarówno pod względem wykorzystanych materiałów, jak i kolorów. Uwagę zwracają także szare, stalowe szafki pod telewizorem wyglądem przypominające meble przemysłowe.

Otwarty parter domu

Parter domu w znacznej części ma charakter otwarty. Salon, jadalnia oraz kuchnia stanowią zróżnicowaną przestrzeń. Salon wraz z jadalnią wyposażono w antresolę i tym samym  otwarto go na drugą kondygnację, natomiast kuchnię pozostawiono w standardowej wysokości. Przestrzeń kuchenną charakteryzuje surowy beton stanowiący blat kuchenny z płytą grzewczą, który kontrastuje ze sterylną zabudową w odcieniach bieli z elementami szkła i stali. Wnętrze łazienki również odznacza się surowością. Ściana z cegieł sąsiaduje z betonową wyspą, na której umieszczono przeskalowaną umywalkę. Lustro sięgające aż po krawędź okna powiększa optycznie małe wnętrze, jednocześnie optymalnie je oświetlając.
Ekonomicznym rozwiązaniem okazał się niebanalny sufit nad salonem opadający w kierunku przeszklenia. W ten sposób uniknięto dużej przestrzeni, która wymagałaby ogrzania. Nieotwieralna i niedzielona tafla szkła w salonie zaciera granicę pomiędzy domem a działką, potęgując wrażenie połączenia salonu z ogrodem. Dodatkowo jedna ze ścian pokoju dziennego wzbogacona została chaotycznie rozmieszczonymi oknami o różnych kształtach. Taki układ powoduje, że słońce penetruje wnętrze całego budynku, jednocześnie oświetlając konkretne przestrzenie. Podłoga we wszystkich pomieszczeniach parteru pokryta została jednolitą szarą żywicą epoksydową. W przypadku powierzchni otwartej na ogród okazuje się rozwiązaniem ułatwiającym funkcjonowanie i utrzymanie domu w czystości.

Piętro z widokiem

Ogólnodostępna część domu została odizolowana od innych pomieszczeń potężną ścianą z nieregularnymi wnękami i miejscem przeznaczonym na kominek. Płaszczyzna ściany została wzbogacona poziomymi prostokątnymi wnękami, które formą nawiązują do nieregularnych kształtów okien. Za ścianą ukryto także schody prowadzące na piętro domu, które obłożone zostały czarnymi kamiennymi płytami. Kontrastuje z nimi ściana z nieosłoniętych cegieł sprawiająca wrażenie solidności. Stalowa blacha ocynkowana spełnia rolę balustrady oddzielającej korytarz poddasza od wysokiego salonu na parterze. Dzięki perforacji przepuszcza ona światło i nadaje wnętrzu nowoczesny wygląd. Na piętrze budynku zaprojektowano gabinet i trzy sypialnie, z których dwie to pokoje dziecinne posiadające dodatkowe antresole. Pomiędzy sypialniami zlokalizowano łazienki. Charakterystycznym elementem architektury wnętrza pokoi kąpielowych są granitowe płytki ułożone w cegiełkę, których przecinają pasy drobnej, żółtej mozaiki. Ten mocny akcent wystroju łazienki jest jednym z nielicznych kolorowych elementów w całym domu.

Więcje prac Macieja Olczaka możecie zobaczyć w dziale PORTFOLIO na Archirama.pl http://www.archirama.pl/portfolio/120/

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: Maciej Olczak
Data publikacji: 28.11.2013 16:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!