archirama.pl

Architektura Teatru Szekspirowskiego. Renato Rizzi opowie o łamaniu schematów

Renato Rizzi – wybitny przedstawiciel współczesnej architektury, będzie gościem specjalnym kolejnej edycji poznańskich targów BUDMA 2013. Do Polski przyjedzie na zaproszenie Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), która objęła patronat merytoryczny nad całym wydarzeniem. Rizzi poprowadzi otwarty wykład „Thought and Shape: Form of Architecture”.

Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Makieta planowanego Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku

Fot: materiały prasowe

Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA 2013 (29 stycznia – 1 lutego 2013r.) odbędzie się pod hasłem „Budownictwo przyszłości: Inteligentna Architektura”. W ramach wydarzenia planowane jest Forum Architektury, na które składa się szereg wystaw i konferencji oraz m.in. Strada di Architectura 2.0 – specjalna ścieżka zwiedzania zarówno dla architektów, jak i projektantów. Po raz kolejny patronat merytoryczny nad całą imprezą objęła Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), która do uczestnictwa w wydarzeniu zaprosiła Renato Rizzi – autora kontrowersyjnego projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Renato Rizzi łamie trendy

Włoski architekt rzadko podąża za panującą modą w architekturze, łamie wszelkie normy, a przy tym wyznacza nowe kierunki i trendy w tej dziedzinie. Renato Rizzi podczas drugiego dnia targów (30 stycznia 2013 roku) poprowadzi otwarty wykład „Thought and Shape: Form of Architecture”. W programie przewidziana jest również dyskusja z architektem w ramach poruszanej tematyki.

- Jednym z zadań izby jest prowadzenie szeroko pojętej edukacji w gronie obecnych oraz przyszłych adeptów dziedziny architektury. Jesteśmy przekonani, iż wykład przygotowany przez naszego gościa stanowić będzie inspirację dla wszystkich tych, którzy zdecydują się przybyć do Poznania i wziąć udział w spotkaniu, interesującym nie tylko dla architektów - przekonuje Izabela Klimaszewska, członek Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Teatr dwóch czasów

Obecność Renato Rizzi na targach BUDMA 2013 to jeden z elementów promocji jego książki opisującej kulisy powstania projektu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Książka pojawi się w sprzedaży na początku przyszłego roku i dostępna będzie w dwóch wersjach językowych: angielskiej oraz włoskiej. Prelekcji będzie również towarzyszyć mini-wystawa poświęcona powstaniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego „Teatr Dwóch Czasów”.

Architekt zafascynowany filozofią

Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budynek będzie mieć unikalną konstrukcję - otwierany dach nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na nie zadaszonych scenach.

Renato Rizzi jest wykładowcą Instituto Universitario di Architettura w Wenecji. Urodzony w Rovereto w 1951 roku, ukończył wydział architektury, ale jak sam twierdzi - fascynuje się filozofią. Współpracował przez ponad 10 lat z innym znanym architektem Peterem Eisenmanem. Rizzi jest zwycięzcą wielu prestiżowych konkursów architektonicznych, m.in. na projekt Pałacu Sportu w Trento we Włoszech, którego budowa pochłonęła 70 milionów euro. Otrzymywał nagrody w konkursach na gmach Muzeum Egipskiego w Kairze (jego projekt zajął trzecie miejsce na 2 tysiące nadesłanych prac) czy dzielnicę Pujiang w Szanghaju. Stworzył m.in. gmach opery w Tokio, dzielnicę w swoim mieście i dzielnicę La Viltette w Paryżu.

Autor: mjc
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 4.10.2012 15:04

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!