Konkurs na projekt nowej siedziby biblioteki i urzędu miejskiego w Czechowicach - Dziedzicach zorganizował katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Łącznie jurorzy SARP-u otrzymali 56 prac. Pierwsze miejsce przypadło Eova Studio, za wyróżniający się projekt biblioteki i zagospodarowanie jej otoczenia. W pierwszym etapie ma powstać biblioteka z parkiem a w drugim zaś urząd miasta.
Nowoczesna architektura biblioteki w Czechowicach- Dziedzicach
Bryła nowej biblioteki miejskiej i urzędu miasta w Czechowicach Dziedzicach stanie przy nowo wytyczonej ul. Paderewskiego, naprzeciwko centrum handlowego Stara Kablownia. Architektura budynku nawiązuje do znajdującej się dawniej na działce, przewidywanej pod zabudowę starej cegielni. Projekt biblioteki jest współczesnym spojrzeniem na architekturę budynków użyteczności publicznej a zarazem odwołaniem do kultury i tradycji tego miejsca. Analizując architekturę istniejących budynków, pełniących podobne funkcje, architekci z Eova Studio postanowili wykorzystać konstrukcję sklepień kolebkowych, które połączono z koncepcją niskiej, jedno i dwukondygnacyjnej bryły.
Prosta forma bryły, otoczona parkową zielenią
Równie ważny w projekcie architektury budynku był temat zieleni i parku wokół bryły. Wydłużony kształt zabudowy, otoczonej zielenią był podyktowany chęcią stworzenia wnętrz biblioteki z widokiem na park i odseparowanie miejsca, wymagającego ciszy i skupienia. W efekcie park ma charakter luźnej, w sposób naturalny sytuowanej zieleni. Powiązanie dwóch różnych funkcji, tj. biblioteka i urząd miasta oraz nadanie im spójności wymagało od architektów analizy cech charakterystycznych dla obiektów kulturalnych i administracyjnych.
Biblioteka i urząd miasta w jednej bryle
Projekt architektury bryły zakłada stworzenie dwóch odrębnych obiektów- biblioteki i urzędu miasta. Obydwa obiekty łączy jedynie wspólna strefa wejściowa, zawierająca sale konferencyjne. Bibliotekę usytuowano w otoczeniu zieleni, w głębi działki, z dala od ulicy. Urząd miasta natomiast jako element reprezentacyjny ma być otwarty na ruch pieszy i kołowy oraz dobrze widoczny od strony dróg dojazdowych. Prosta geometria rzutu bryły ułatwia konstrukcję. Poszczególne wnętrza doświetlono szeregiem świetlików, które pozwalają na wprowadzenie geometrii sklepień kolebkowych. Do konstrukcji wykorzystano materiały lokalne, powszechnie stosowane.
Bryła obłożona czerwoną cegłą
Konstrukcja budynku jest głównie stalowa, ukształtowana przez szereg słupów i belek, podtrzymujących sklepienia kolebkowe. Dach ukształtowano z podłużnych kolebek, które otwierają się w różnych miejscach tworząc świetliki. Wnętrze budynku wypełnione jest czerwoną cegłą. Jej kształt i faktura dominują w kolebkach dachu jak i ścianach. Na zewnątrz i wewnątrz budynek wraz z dachem okala ten sam materiał- czerwona cegła. Jest to materiał tradycyjnie występujący na Śląsku. Ponadto nawiązuje do cegielni znajdującej się dawniej na terenie działki. Cegła w połączeniu z zielonym otoczeniem i posadzkami z drewna daje klimat ciepła i majestatyczności.
METRYKA PROJEKTU
Projekt biblioteki i urzędu miasta w Czechowicach- Dziedzicach, ul. Paderewskiego
Autorzy projektu: Eova Studio (Joanna Jędruś, Juan Jose Baena Martinez, Marta Gomez Martinem, GmasP Arquitectura y Ingenieria)
Powierzchnia działki: 21276 mkw
Powierzchnia zabudowy: 4850 mkw
Parking: 5165 mkw
Rozpoczęcie realizacji: Po 2014
1 Etap: Park i Miejska Biblioteka Publiczna
2 Etap: Urząd Miejski
Powierzchnia użytkowa biblioteki miejskiej: 1990 mkw
Powierzchnia użytkowa parku i strefy wejściowej: 11261 mkw
Powierzchnia użytkowa urzędu miasta: 3940 mkw

-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
