archirama.pl

Architektura w Japonii – betonowy dom jednorodzinny w Abiko

W japońskim mieście Abiko na wyspie Honsiu znajduje się niewielka bryła rezydencji, która całkowicie wyróżnia się na tle sąsiadujących obiektów. Mały dom  zbudowany jest niemal w całości z betonu architektonicznego

Dom jednorodzinny w japońskim mieście Abiko  autor: pracownia architektoniczna fuse-atelier

Dom jednorodzinny w japońskim mieście Abiko

autor: pracownia architektoniczna fuse-atelier

Nowoczesna bryła małego domu japońskiego

Twórca tej współczesnej wersji architektury domu jednorodzinnego jest Shigeru Fuse z japońskiej pracowni architektonicznej fuse-atelier. Dom przeznaczony jest dla pary, która poprosiła architekta o projekt, który będzie absolutnie nowoczesny. Rezydencja miała wyróżniać się stylową architeturą wnętrz, designerskimi meblami oraz ścianami z betonu architektonicznego, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Dom położony jest na niestabilnym gruncie dlatego konieczne było wsparcie konstrukcji żelbetowymi słupami. Aby zmniejszyć koszta zminimalizowano powierzchnię parteru. Zainwestowano natomiast w konstrukcję wspornikową i rozległą przestrzeń na  drugim piętrze.

Na parterze przewidziano miejsce na klatkę schodową, sypialnię z garderobą i łazienkę. Niestandardowo na drugim piętrze znalazła się strefa dzienna – salon z kuchnią, łazienka, jadalnia zlokalizowana na wsporniku od strony południowej oraz pokój na wsporniku północnym. Klatka prowadzi dalej na 3 kondygnację gdzie znajduje się kolejny, przeszklony pokój i rodzaj tarasu wewnętrznego.

Czarne meble i schody we wnętrzach stanowią kontrast dla szarych ścian i białej podłogi. Rezydencja jest zlepkiem kątów tworzących interesujące przestrzenie z geometryczną grą światłocieni. Przeszklone otwory rozświetlają beton na różnych płaszczyznach a ciepłe oświetlenie neutralizuje jego surowość.

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 9.10.2014 15:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!