Architektura szkoły podstawowej w Książenicach w gminie Grodzisk Mazowiecki to projekt studia PALK Architekci. Pracownia znana jest z obsypanego nagrodami Centrum Geoedukacji w Kielcach.
Przeczytaj więcej o Centrum Geoedukacji w Kielcach
Kolejny projekt warszawskich architektów powstał w sąsiedztwie dużego osiedla domów jednorodzinnych. Aby nawiązać do okolicznej architektury projektanci zdecydowali się, na podzielenie bryły budynku na mniejsze części oraz użycie podobnych materiałów do tych wykorzystanych do budowy okolicznych domów jednorodzinnych.
Architektura przyjazna użytkownikom
Założeniem architektów było zaprojektowanie bryły szkoły przyjaznej najmłodszym odbiorcom. Architektura wnętrza więc ma bardzo prosty układ funkcjonalny, mnóstwo przeszklonych płaszczyzn oraz brak zbędnych podziałów, które tak często przytłaczają i zamykają przestrzeń. Architekci zadecydowali się na otwarte klatki schodowe, natomiast sufity niektórych klas, stołówki oraz holu głównego znajdują się na wysokości dachu budynku. Nie zabrakło także przeszklonych ścian doświetlających korytarze.
Architektura wnętrza - naturalne materiały
W architekrze wnętrza projektanci zastosowali naturalne materiały wykończeniowe, niealergizujące i podwyższające parametry użytkowe pomieszczeń. Na podłogach znalazło się więc linoleum zamiast wykładzin PVC, z kolei sufity podwieszone poprawiają akustykę. Detale opracowano w taki sposób aby zmniejszały możliwość ewentualnych urazów małych uzytkowników.
Kolorystyka ważnym elementem architektury wnętrza
Ważnym elementem architektury wnętrza stała się także kolorystyka, która służy bezpieczeństwu i ułatwieniu orientacji uczniów na terenie szkoły. Ściany i drzwi w poszczególnych salach mają te same kolory co wieszaki i szafki w szatniach, a barwne kropki na szybach poprawiają ich widoczność. Wzory na podłodze zachęcają uczniów do rekreacji czynnej – skakania, gry w twistera czy nawet w szachy.
Nieformalne miejsca odpowczynku cieszą się dużą popularnością
Pod schodami w bibliotece i na korytarzu klas młodszych zaprojektowano nisze i siedziska sprzyjające nieformalnym spotkaniom i odpowczynkowi. Ponoć cieszą się one dużą popularnością wśród dzieciaków.
Bryła i architektura wnętrza dostosowane do potrzeb najmłodszych
Zarówno bryła jak i architektura wnętrza budynku dostosowana jest do poszczególnych grup wiekowych. Akustyka pomieszczeń, to tylko jeden z zabiegów, które architekci wykorzystali do stworzenia przestrzeni sprzyjającej nauce oraz zmniejszającej stres towarzyszący uczniom w pierwszych kontaktach z edukacją.
Druga funkcja architektury
Zarówno bryła jak i otoczenie szkoły mają także charakter środowiskowy. Biblioteka, sala gimnastyczna oraz boiska szkolne i plac zabaw to miejsca spotkań okolicznych mieszkańców. Natomiast parkowe otoczenie szkoły ma w zamierzeniu stanowić atrakcyjną oprawę dla aktywności na świeżym powietrzu, będących antidotum na coraz bardziej statyczny tryb życia zarówno dzieci jak i ich rodziców.
METRYKA PROJEKTU
Szkoła podstawowa w Książenicach
Adres: Książenice koło Grodziska Mazowieckiego, al. Marylskiego
Architekci: Piotr Hardecki (główny projektant), Marta Czarnomska-Siecke, Krzysztof Łaniewski-Wołłk, Łukasz Stępniak
Inwestor: Gmina Grodzisk Mazowiecki
Powierzchnia terenu: 1,29 ha
Powierzchnia całkowita: 5 037 mkw
Projekt: 2010-2011
Realizacja: 2011-2012
Koszt inwestycji: 21 500 000 PLN

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
