archirama.pl

Architektura w Książenicach – szkoła jakiej nie widzieliście. Projekt PALK Architekci

Architektura szkoły w Książenicach to rzadko spotykany w Polsce przykład przyjaznej uczniom bryły. Projekt pracowni PALK Architekci udowadnia, że Polska architektura stoi na coraz wyższym poziomie.

Architektura w Książenicach – szkoła jakiej nie widzieliście. Projekt PALK Architekci

Szkoła według PALK Architekci

Fot: materiały prasowe

Architektura szkoły podstawowej w Książenicach w gminie Grodzisk Mazowiecki to projekt studia PALK Architekci. Pracownia znana jest z obsypanego nagrodami Centrum Geoedukacji w Kielcach.

Przeczytaj więcej o Centrum Geoedukacji w Kielcach

Kolejny projekt warszawskich architektów powstał w sąsiedztwie dużego osiedla domów jednorodzinnych. Aby nawiązać do okolicznej architektury projektanci zdecydowali się, na podzielenie bryły budynku na mniejsze części oraz użycie podobnych materiałów do tych wykorzystanych do budowy okolicznych domów jednorodzinnych.

Architektura przyjazna użytkownikom

Założeniem architektów było zaprojektowanie bryły szkoły przyjaznej najmłodszym odbiorcom. Architektura wnętrza więc ma bardzo prosty układ funkcjonalny, mnóstwo przeszklonych płaszczyzn oraz brak zbędnych podziałów, które tak często przytłaczają i zamykają przestrzeń. Architekci zadecydowali się na otwarte klatki schodowe, natomiast sufity niektórych klas, stołówki oraz holu głównego znajdują się na wysokości dachu budynku. Nie zabrakło także przeszklonych ścian doświetlających korytarze.

Architektura wnętrza - naturalne materiały

W architekrze wnętrza projektanci zastosowali naturalne materiały wykończeniowe, niealergizujące i podwyższające parametry użytkowe pomieszczeń. Na podłogach znalazło się więc linoleum zamiast wykładzin PVC, z kolei sufity podwieszone poprawiają akustykę. Detale opracowano w taki sposób aby zmniejszały możliwość ewentualnych urazów małych uzytkowników. 

Kolorystyka ważnym elementem architektury wnętrza

Ważnym elementem architektury wnętrza stała się także kolorystyka, która służy bezpieczeństwu i ułatwieniu orientacji uczniów na terenie szkoły. Ściany i drzwi w poszczególnych salach mają te same kolory co wieszaki i szafki w szatniach, a barwne kropki na szybach poprawiają ich widoczność. Wzory na podłodze zachęcają uczniów do rekreacji czynnej – skakania, gry w twistera czy nawet w szachy.

Nieformalne miejsca odpowczynku cieszą się dużą popularnością

Pod schodami w bibliotece i na korytarzu klas młodszych zaprojektowano nisze i siedziska sprzyjające nieformalnym spotkaniom i odpowczynkowi. Ponoć cieszą się one dużą popularnością wśród dzieciaków.

Bryła i architektura wnętrza dostosowane do potrzeb najmłodszych

Zarówno bryła jak i architektura wnętrza budynku dostosowana jest do poszczególnych grup wiekowych. Akustyka pomieszczeń, to tylko jeden z zabiegów, które architekci wykorzystali do stworzenia przestrzeni sprzyjającej nauce oraz zmniejszającej stres towarzyszący uczniom w pierwszych kontaktach z edukacją.

Druga funkcja architektury

Zarówno bryła jak i otoczenie szkoły mają także charakter środowiskowy. Biblioteka, sala gimnastyczna oraz boiska szkolne i plac zabaw to miejsca spotkań okolicznych mieszkańców. Natomiast parkowe otoczenie szkoły ma w zamierzeniu stanowić atrakcyjną oprawę dla aktywności na świeżym powietrzu, będących antidotum na coraz bardziej statyczny tryb życia zarówno dzieci jak i ich rodziców.


METRYKA PROJEKTU

Szkoła podstawowa w Książenicach

Adres: Książenice koło Grodziska Mazowieckiego, al. Marylskiego
Architekci: Piotr Hardecki (główny projektant), Marta Czarnomska-Siecke, Krzysztof Łaniewski-Wołłk, Łukasz Stępniak
Inwestor: Gmina Grodzisk Mazowiecki
Powierzchnia terenu: 1,29 ha
Powierzchnia całkowita: 5 037 mkw
Projekt: 2010-2011
Realizacja: 2011-2012
Koszt inwestycji: 21 500 000 PLN

Autor: Dorota Tomaszewska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 26.06.2013 09:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!