Dom Yenga, bo tak nazywa się najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl, został stworzony w harmonii z przyrodą. Ważną rolę odegrał tu sam modrzew, który jest głównym elementem elewacji.
Dom jednorodzinny Yenga to nawiązanie do popularnej gry
Nawiązując do popularnej gry, projektanci z pracowni 81.waw.pl tak ustawili bryły budynku, aby wyglądały, jakby mogły się przesuwać między sobą. W miejscach „przesunięć” pojawiają się okna.
Dom ma powierzchnię około 155 m2. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu, jest on przestronny. Głównym elementem wykończenia elewacji jest deska modrzewiowa, w której grafitowym kolorem odznacza się ślusarki okiennej.
Rozwiązanie bryłowe domu jednorodzinnego
Bryła piętra jest nadwieszona nad parterem, co spowodowało, że wejście do budynku zostało cofnięte i zadaszone. Od strony części wjazdowej nie ma praktycznie okien – to ze względu na ustawienie tej części domu jednorodzinnego od strony północnej. Część dzienna jest otwarta na południe i zachód. Przed domem znajduje się wiata na samochody.
Rozwiązania funkcjonalne we wnętrzu domu
Część dzienna wraz z holem tworzy otwartą przestrzeń, która powstała dzięki nietypowej konstrukcji brył budynku. Na piętrze została przerwana ażurową wkładką, która łączy komunikację ogólną z częścią nocną, została także podkreślona świetlikami w dachu, które doświetlają wnętrze. Dodatkowo, na samej górze znajduje się taras o powierzchni około 40 m2. Dom Yenga to przykład wykorzystania małej działki, ale i nietypowej konstrukcji, która została stworzona przez zabawę formą.
Wchodząc do budynku od razu mamy dostęp do holu, garderoby i pracowni/gabinetu. Po prawej stronie znajduje się strefa dzienna, czyli otwarta kuchnia, jadalnia i salon. Cała ta część jest przeszklona. Na parterze znalazło się również miejsce na kotłownię i pomieszczenie techniczne, do których dostęp jest również z zewnątrz.

-
Druk 3d już od dłuższego czasu zagościł we współczesnej architekturze. Pozwala on na wykonywanie rzeczywistych modeli mebli, domów, czy wieżowców. Jednak są to tylko makiety. Teraz powstał pierwszy wydrukowany dom, w którym można zamieszkać. Co więcej, druk trwał tylko 24 godziny. więcej
- Wieniec
- Kanadyjczyk
-
Trochę minimalistycznej architektury modernizmu, trochę zabawy bryłą. Dom cebula to nowy projekt warszawskiej pracowni 81.WAW.PL więcej
