archirama.pl

Architektura w zgodzie z przyrodą. Zobacz pomysłowy projekt domu jednorodzinnego

Architektura wtapiająca się w przyrodę to już pewnego rodzaju trend w polskim budownictwie. Pracownia 81.waw.pl ma kolejny pomysł na projekt domu wkomponowanego w krajobraz otaczającej go działki.

Dom Yenga od 81.waw.pl

Bryła piętra jest nadwieszona nad parterem, co spowodowało, że wejście do budynku zostało cofnięte i zadaszone

Fot: 81.waw.pl

Dom Yenga, bo tak nazywa się najnowszy projekt pracowni 81.waw.pl, został stworzony w harmonii z przyrodą. Ważną rolę odegrał tu sam modrzew, który jest głównym elementem elewacji.

Dom jednorodzinny Yenga to nawiązanie do popularnej gry

Nawiązując do popularnej gry, projektanci z pracowni 81.waw.pl tak ustawili bryły budynku, aby wyglądały, jakby mogły się przesuwać między sobą. W miejscach „przesunięć” pojawiają się okna.

Dom ma powierzchnię około 155 m2. Mimo stosunkowo niewielkiego metrażu, jest on przestronny. Głównym elementem wykończenia elewacji jest deska modrzewiowa, w której grafitowym kolorem odznacza się ślusarki okiennej.

Rozwiązanie bryłowe domu jednorodzinnego

Bryła piętra jest nadwieszona nad parterem, co spowodowało, że wejście do budynku zostało cofnięte i zadaszone. Od strony części wjazdowej nie ma praktycznie okien – to ze względu na ustawienie tej części domu jednorodzinnego od strony północnej. Część dzienna jest otwarta na południe i zachód. Przed domem znajduje się wiata na samochody.

Rozwiązania funkcjonalne we wnętrzu domu

Część dzienna wraz z holem tworzy otwartą przestrzeń, która powstała dzięki nietypowej konstrukcji brył budynku. Na piętrze została przerwana ażurową wkładką, która łączy komunikację ogólną z częścią nocną, została także podkreślona świetlikami w dachu, które doświetlają wnętrze. Dodatkowo, na samej górze znajduje się taras o powierzchni około 40 m2. Dom Yenga to przykład wykorzystania małej działki, ale i nietypowej konstrukcji, która została stworzona przez zabawę formą.

Wchodząc do budynku od razu mamy dostęp do holu, garderoby i pracowni/gabinetu. Po prawej stronie znajduje się strefa dzienna, czyli otwarta kuchnia, jadalnia i salon. Cała ta część jest przeszklona. Na parterze znalazło się również miejsce na kotłownię i pomieszczenie techniczne, do których dostęp jest również z zewnątrz.

Autor: 81.waw.pl - materiały prasowe
Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 9.02.2017 08:00

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!