archirama.pl

Architektura Warszawy. Osiedle Artystyczny Żoliborz - nowy projekt na warszawskim Żoliborzu! Zobaczcie jak będzie wyglądał kompleks autorstwa architektów z pracowni mąka.sojka.architekci

Osiedle Artystyczny Żoliborz to nowa inwestycja Dom Development. Autorami architektury kompleksu jest pracowania maka.sojka.architekci. Na 10 hektarowej działce stanie w sumie 13 budynków. Zobaczcie jak będzie wyglądało nowe osiedle.

Nowe osiedle na warszawskim Żoliborzu! Zobaczcie jak będzie wyglądał Artystyczny Żoliborz!
Fot: materiały prasowe

Architektura osiedla Artystyczny Żoliborz to projekt pracowni maka.sojka.architekci. Inwestycja położona przy ul. Powązkowskiej 7/13 obejmuje budowę 13 budynków 5-cio, 6-cio i 7-mio piętrowych, które w sumie pomieszczą 1,7 tys. mieszkań. Budowa całego kompleksu odbywać się będzie etapowo. Pierwszy etap obejmuje budowę trzech budynków, które planowo zostaną oddane do użytku pod koniec 2014 roku.

Osiedle Artystyczny Żoliborz- skąd pomysł na nazwę?

Osiedle, które zostanie zlokalizowane na warszawskim Żoliborzu nawiązywać ma do najlepszych międzywojennych wzorców rozwoju dzielnicy. Inwestor pragnął oddać hołd artystom związanym z Żoliborzem. W samym centrum osiedla znajdzie się bulwar im. Czesława Niemena, przy którym znajdą się liczne kawiarnie i restauracje otoczone zielenią. Osiem planowanych kolonii oraz ulice pomiędzy nimi również dostana imiona znanych artystów takich jak: Kalina Jędrusik, Zbigniew Zapasiewicz, Janusz Morgenstern, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Kurylewicz, Zofia Nasierowska, Monika i Edward Piwowarscy, Jerzy Mierzejewski, Barbara Zbrożyna, Jerzy Ficowski oraz Hilary Krzysztofiak.

Architektura osiedla nawiązująca do artystów

Nawiązanie do artystów to nie tylko nazwy ulic czy kolonii. W architekturze osiedla zostaną umieszczone formy artystyczne, które będą przypominały o twórczości artystów. W kolonii im. Jerzego Kawalerowicza, która powstanie jako pierwsza, każde wejście do budynku będzie nosiło nazwę wyreżyserowanych przez siebie filmów. Natomiast w kolonii im. Jerzego Ficowskiego znajdzie się mural z fragmentem poezji jego autorstwa. Osiedle Artystyczny Żoliborz stenie się nie tylko miejscem do odpoczynku ale również ośrodkiem kulturalnym.  W planach osiedle będzie spełniało dodatkowa funkcję miejsca wystaw, wernisaży, studyjnych oraz kameralnych koncertów. Nie zabraknie tutaj również części handlowo-usługowej, która w głównej mierze będzie zlokalizowana od ul. Powązkowskiej. Jak Wam podoba się projekt Artystycznego Żoliborza? Czy chcielibyście tam zamieszkać?

Autor: Magdalena Manturo
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 28.05.2013 10:00

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!