Architektura
ARCHITEKTURA
Miasteczko Orange projektu Stanisława Fiszera

Architektura Warszawy: bryła biurowca projektu Stanisława Fiszera. Grupa Orange ma nową siedzibę w centrum Warszawy

 • Komentarze

Architektura Warszawy: bryła biurowca projektu Stanisława Fishera. Grupa Orange ma nową siedzibę w centrum Warszawy

Na architekturę Miasteczka Orange składają się także kantyna z ponad 300 miejscami siedzącymi, sklep spożywczy, kiosk, kawiarnia, fitness oraz zadrzewiony ogród z fontanną i drewnianym tarasem. Na każdym piętrze budynku powstało wiele miejsc, które sprzyjają mniej formalnym spotkaniom. Ponadto 3300 pracowników, będzie miało możliwość korzystania z w pełni wyposażonych i nowoczesnych kuchni.

Fot: materiały prasowe
 • architektura-warszawy-bryla-miasteczko-orange-stanis
 • architektura-warszawy-bryla-miasteczko-orange-stanis
 • architektura-warszawy-bryla-miasteczko-orange-stanis
 • architektura-warszawy-bryla-miasteczko-orange-stanis

Architektura Warszawy. Bryły w Miasteczku Orange projektu Stanisława Fiszera powstały w Alejach Jerozolimskich. Nowoczesny kompleks biurowy wyglądem przypominający małe miasteczko będzie od września główną siedzibą sieci telefonii komórkowej Orange.

Architektura Warszawy. Nowa siedziba grupy Orange projektu architekta Stanisława Fiszera powstała przy Alejach Jerozolimskich 160 w Warszawie. Budowa biurowca  klasy A+ na zasadach „build-to-suit"( czyli pod konkretnego najemcę)  została zakończona w lipcu tego roku przez firmę Bouygues Immobilier Polska, która po raz pierwszy zrealizowała tego typu projekt. Nowym właścicielem kompleksu jest spółka Qatar Holding należąca do Qatar Investment Authority. Wyłącznym najemcą budynku zaś, będzie Grupa Orange.

Architektura biurowca klasy A+

Bryły biurowców są pierwszym wspólnym przedsięwzięciem Grupy Immobilier i Qatar Holding oraz jednym z najnowocześniejszych jak do tej pory kompleksów biurowych w Polsce. Najważniejszymi założeniami, jakie ma spełniać architektura bryły jest otwartość i komunikacja. Te cechy zdeterminowały powstanie nowoczesnej i funkcjonalnej architektury biurowca, która zapewnia możliwość elastycznego wykorzystania przestrzeni.

Infrastruktura bryły biurowca Orange

Na architekturę Miasteczka Orange składają się także kantyna z ponad 300 miejscami siedzącymi, sklep spożywczy, kiosk, kawiarnia, fitness oraz zadrzewiony ogród z fontanną i drewnianym tarasem. Na każdym piętrze budynku powstało wiele miejsc, które sprzyjają mniej formalnym spotkaniom. Ponadto 3300 pracowników, będzie miało możliwość korzystania z w pełni wyposażonych i nowoczesnych kuchni.

Architektura przyjazna pracownikom biurowca

Architektura Miasteczka Orange składa się z pięciu sześciokondygnacyjnych budynków,  połączonych ze sobą na poziomie parteru i pierwszego piętra. W podziemiu budynku powstał parking na ponad 1050 samochodów. Dla bardziej aktywnych na parkingu zlokalizowano 120 miejsc rowerowych. Jak przystało na nowoczesny biurowiec w podziemiu powstaną także szatnie i prysznice dla rowerzystów. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie łącznie 45 tys. mkw.

Miasteczko Orange ekobiurowcem?

Jednym z założeń projektowych postawionym przed architektem Stanisławem Fisherem było zminimalizowanie wpływu biurowca na środowisko. W porównaniu z innymi biurowcami w Polsce Miasteczko Orange zużywa około 30% mniej energii niż inne. Obiekt spełnia restrykcyjne wymagania środowiskowe i europejskie standardy w budownictwie. Już na etapie projektowym ekologiczny charakter inwestycji został potwierdzony certyfikatem BREEAM z oceną Very Good.

Ekologiczna architektura Miasteczka Orange

Ważnymi wymogami w realizacji inwestycji było zmniejszenie zużycia energii świetlnej oraz zagospodarowanie terenów zielonych. Ponadto uwzględniono wymogi m.in. w zakresie czynników wpływających na zdrowie pracowników, odpowiednich materiałów użytych do budowy czy stosowania rozwiązań ograniczających zużycie wody. Duże znaczenie miała również lokalizacja budynku. Centrum Warszawy zapewnia dobrą komunikację miejską wszystkim pracownikom. W pobliżu Miasteczka Orange znajdują się przystanki linii autobusowych oraz stacja WKD Aleje Jerozolimskie.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 5.08.2013 10:46
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.