Architektura
ARCHITEKTURA
Kopernika 21-nowy projekt Grupa 5 Architekci

Architektura Warszawy. Bryła biurowca przy Kopernika 21 projektu Grupa 5 Architekci. Jest pozwolenie na budowę

 • Komentarze

Architektura Warszawy. Bryła biurowca przy Kopernika 21 projektu Grupa 5 Architekci. Jest pozwolenie na budowę

Jak mówi Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci bryła w formie zwartego narożnika nawiąże do architektury zbiegających się ulic (Koperniaka i Ordynackiej) i przywróci im układ przedwojenny.

Fot: materiały prasowe
 • architektura-warszawy-architektura-bryla-grupa-5-architekci-kopernika-21-

Architektura Warszawy. Nowy biurowiec przy ulicy Kopernika 21 to kamienny cokół z wieżą, zaprojektowany w bezpośrednim styku z istniejąca kamienicą przy ul. Kopernika 23. Bryłę budynku zaprojekowała pracownia Grupa 5 Architekci. Założenie projektowe przywraca przedwojenny układ architektoniczny.  

Architektura Warszawy. Biurowiec przy ulicy Kopernika 21 w Warszawie, zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę. Wkrótce na skrzyżowaniu ulicy Kopernika z ulicą Ordynacką, w miejscu dawnego skwerku powstanie sześciokondygnacyjny biurowiec. Bryłę zaprojektowano w podziale na dwie części: dwukondygnacyjny kamienny cokół, architekturą nawiązujący do pobliskich budynków oraz czterokondygnacyjną cześć w formie wieży ustawionej na wspomnianym cokole, z przeszkloną ostatnią kondygnacją. Inwestorem jest spółka Kopernika 21.

Architektura biurowca przy Kopernika 21 w Warszawie

Architektura Warszawy. Założeniem projektu bryły biurowca jest dopełnienie istniającego układu architektoniczno- urbanistycznego ulicy Kopernika. Nowy budynek biurowy na warszawskim Śródmieściu nie będzie więc kolejnym gigantycznym, szklanym wieżowcem. Jak mówi Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci bryła w formie zwartego narożnika nawiąże do architektury zbiegających się ulic (Koperniaka i Ordynackiej) i przywróci im układ przedwojenny. Kształt i wysokość biurowca wynika z warunków pobliskiej zabudowy. Piąta kondygnacja nawiązuje do wysokości budynków, usytuowanych przy ulicy Ordynackiej, natomiast wysokość budynku w najwyższym miejscu została dostosowana do wysokości budynku przy ulicy Kopernika 25.

Bryła biurowca nie dominuje nad sąsiednimi budynkami

W elewacji bryły biurowca zastosowano wyraźne podziały pionowe oraz wycofane w stosunku do nich podziały poziome, które wysokością nawiązują do gzymsów poszczególnych kondygnacji sąsiednich budynków. Ponadto architekci z Grupa 5 Architekci zaprojektowali na elewacjach materiały tj. szkło, jasny piaskowiec oraz ciemno-szare granit, ślusarka i żaluzje. Dodatkowo wprowadzono rozróżnienie w fakturze kamienia, zestawiając płyty gładkie z ryflowanymi. Aby projektowany biurowiec nie dominował nad sąsiednimi budynkami ostatnia kondygnacja jest przeszklona i lekko wycofana w stosunku do głównej elewacji.

Architektura wnętrz nowego biurowca przy Kopernika 21

Na parterze, pierwszym piętrze i w kondygnacji podziemnej biurowca zlokalizowano część usługową z wejściem od ulicy Ordynackiej. Na pozostałych kondygnacjach bryły przewidziano część biurową. Główne wejście do części biurowej prowadzi od strony zachodniej. Z holu windowego na każdej kondygnacji zapewniono niezależne wejścia do powierzchni biurowych. Na każdej powierzchni znadzie się toaleta z aneksem kuchennym. Przestrzeń biurowa została zprojektowana jako biura typu open space, czyli zgodnie z koncepcją otwartej przestrzeni. Projekt architektury wnętrza daje możliwość zagospodarowania powierzchni zarówno na biuro jednoprzestrzenne, zajmujące całą kondynację, jak i podziału na mniejsze jednostki, zgodnie z potrzebą przyszłych najemców.

Kopernika 21: nowy projekt Grupa 5 Architekci

Projekt biurowca Kopernika 21 uzyskał wszelkie pozwolenia budowlane i konserwatorkie. Wszelkie rozwiązania projektowe zostały szczegółowe uzgodnione z zarządcą budynku, przy ulicy Kopernika 23, z którym bezpośrednio będzie stykał się biurowiec. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 610 mkw.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 20.09.2013 13:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.