Architektura Warszawy. Biurowiec przy ulicy Kopernika 21 w Warszawie, zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę. Wkrótce na skrzyżowaniu ulicy Kopernika z ulicą Ordynacką, w miejscu dawnego skwerku powstanie sześciokondygnacyjny biurowiec. Bryłę zaprojektowano w podziale na dwie części: dwukondygnacyjny kamienny cokół, architekturą nawiązujący do pobliskich budynków oraz czterokondygnacyjną cześć w formie wieży ustawionej na wspomnianym cokole, z przeszkloną ostatnią kondygnacją. Inwestorem jest spółka Kopernika 21.
Architektura biurowca przy Kopernika 21 w Warszawie
Architektura Warszawy. Założeniem projektu bryły biurowca jest dopełnienie istniającego układu architektoniczno- urbanistycznego ulicy Kopernika. Nowy budynek biurowy na warszawskim Śródmieściu nie będzie więc kolejnym gigantycznym, szklanym wieżowcem. Jak mówi Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci bryła w formie zwartego narożnika nawiąże do architektury zbiegających się ulic (Koperniaka i Ordynackiej) i przywróci im układ przedwojenny. Kształt i wysokość biurowca wynika z warunków pobliskiej zabudowy. Piąta kondygnacja nawiązuje do wysokości budynków, usytuowanych przy ulicy Ordynackiej, natomiast wysokość budynku w najwyższym miejscu została dostosowana do wysokości budynku przy ulicy Kopernika 25.
Bryła biurowca nie dominuje nad sąsiednimi budynkami
W elewacji bryły biurowca zastosowano wyraźne podziały pionowe oraz wycofane w stosunku do nich podziały poziome, które wysokością nawiązują do gzymsów poszczególnych kondygnacji sąsiednich budynków. Ponadto architekci z Grupa 5 Architekci zaprojektowali na elewacjach materiały tj. szkło, jasny piaskowiec oraz ciemno-szare granit, ślusarka i żaluzje. Dodatkowo wprowadzono rozróżnienie w fakturze kamienia, zestawiając płyty gładkie z ryflowanymi. Aby projektowany biurowiec nie dominował nad sąsiednimi budynkami ostatnia kondygnacja jest przeszklona i lekko wycofana w stosunku do głównej elewacji.
Architektura wnętrz nowego biurowca przy Kopernika 21
Na parterze, pierwszym piętrze i w kondygnacji podziemnej biurowca zlokalizowano część usługową z wejściem od ulicy Ordynackiej. Na pozostałych kondygnacjach bryły przewidziano część biurową. Główne wejście do części biurowej prowadzi od strony zachodniej. Z holu windowego na każdej kondygnacji zapewniono niezależne wejścia do powierzchni biurowych. Na każdej powierzchni znadzie się toaleta z aneksem kuchennym. Przestrzeń biurowa została zprojektowana jako biura typu open space, czyli zgodnie z koncepcją otwartej przestrzeni. Projekt architektury wnętrza daje możliwość zagospodarowania powierzchni zarówno na biuro jednoprzestrzenne, zajmujące całą kondynację, jak i podziału na mniejsze jednostki, zgodnie z potrzebą przyszłych najemców.
Kopernika 21: nowy projekt Grupa 5 Architekci
Projekt biurowca Kopernika 21 uzyskał wszelkie pozwolenia budowlane i konserwatorkie. Wszelkie rozwiązania projektowe zostały szczegółowe uzgodnione z zarządcą budynku, przy ulicy Kopernika 23, z którym bezpośrednio będzie stykał się biurowiec. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 610 mkw.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
