Architektura
ARCHITEKTURA
Kopernika 21-nowy projekt Grupa 5 Architekci

Architektura Warszawy. Bryła biurowca przy Kopernika 21 projektu Grupa 5 Architekci. Jest pozwolenie na budowę

 • Komentarze

Architektura Warszawy. Bryła biurowca przy Kopernika 21 projektu Grupa 5 Architekci. Jest pozwolenie na budowę

Jak mówi Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci bryła w formie zwartego narożnika nawiąże do architektury zbiegających się ulic (Koperniaka i Ordynackiej) i przywróci im układ przedwojenny.

Fot: materiały prasowe
 • architektura-warszawy-architektura-bryla-grupa-5-architekci-kopernika-21-

Architektura Warszawy. Nowy biurowiec przy ulicy Kopernika 21 to kamienny cokół z wieżą, zaprojektowany w bezpośrednim styku z istniejąca kamienicą przy ul. Kopernika 23. Bryłę budynku zaprojekowała pracownia Grupa 5 Architekci. Założenie projektowe przywraca przedwojenny układ architektoniczny.  

Architektura Warszawy. Biurowiec przy ulicy Kopernika 21 w Warszawie, zaprojektowany przez pracownię Grupa 5 Architekci uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę. Wkrótce na skrzyżowaniu ulicy Kopernika z ulicą Ordynacką, w miejscu dawnego skwerku powstanie sześciokondygnacyjny biurowiec. Bryłę zaprojektowano w podziale na dwie części: dwukondygnacyjny kamienny cokół, architekturą nawiązujący do pobliskich budynków oraz czterokondygnacyjną cześć w formie wieży ustawionej na wspomnianym cokole, z przeszkloną ostatnią kondygnacją. Inwestorem jest spółka Kopernika 21.

Architektura biurowca przy Kopernika 21 w Warszawie

Architektura Warszawy. Założeniem projektu bryły biurowca jest dopełnienie istniającego układu architektoniczno- urbanistycznego ulicy Kopernika. Nowy budynek biurowy na warszawskim Śródmieściu nie będzie więc kolejnym gigantycznym, szklanym wieżowcem. Jak mówi Michał Leszczyński z pracowni Grupa 5 Architekci bryła w formie zwartego narożnika nawiąże do architektury zbiegających się ulic (Koperniaka i Ordynackiej) i przywróci im układ przedwojenny. Kształt i wysokość biurowca wynika z warunków pobliskiej zabudowy. Piąta kondygnacja nawiązuje do wysokości budynków, usytuowanych przy ulicy Ordynackiej, natomiast wysokość budynku w najwyższym miejscu została dostosowana do wysokości budynku przy ulicy Kopernika 25.

Bryła biurowca nie dominuje nad sąsiednimi budynkami

W elewacji bryły biurowca zastosowano wyraźne podziały pionowe oraz wycofane w stosunku do nich podziały poziome, które wysokością nawiązują do gzymsów poszczególnych kondygnacji sąsiednich budynków. Ponadto architekci z Grupa 5 Architekci zaprojektowali na elewacjach materiały tj. szkło, jasny piaskowiec oraz ciemno-szare granit, ślusarka i żaluzje. Dodatkowo wprowadzono rozróżnienie w fakturze kamienia, zestawiając płyty gładkie z ryflowanymi. Aby projektowany biurowiec nie dominował nad sąsiednimi budynkami ostatnia kondygnacja jest przeszklona i lekko wycofana w stosunku do głównej elewacji.

Architektura wnętrz nowego biurowca przy Kopernika 21

Na parterze, pierwszym piętrze i w kondygnacji podziemnej biurowca zlokalizowano część usługową z wejściem od ulicy Ordynackiej. Na pozostałych kondygnacjach bryły przewidziano część biurową. Główne wejście do części biurowej prowadzi od strony zachodniej. Z holu windowego na każdej kondygnacji zapewniono niezależne wejścia do powierzchni biurowych. Na każdej powierzchni znadzie się toaleta z aneksem kuchennym. Przestrzeń biurowa została zprojektowana jako biura typu open space, czyli zgodnie z koncepcją otwartej przestrzeni. Projekt architektury wnętrza daje możliwość zagospodarowania powierzchni zarówno na biuro jednoprzestrzenne, zajmujące całą kondynację, jak i podziału na mniejsze jednostki, zgodnie z potrzebą przyszłych najemców.

Kopernika 21: nowy projekt Grupa 5 Architekci

Projekt biurowca Kopernika 21 uzyskał wszelkie pozwolenia budowlane i konserwatorkie. Wszelkie rozwiązania projektowe zostały szczegółowe uzgodnione z zarządcą budynku, przy ulicy Kopernika 23, z którym bezpośrednio będzie stykał się biurowiec. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 610 mkw.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 20.09.2013 13:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.