archirama.pl

Architektura Warszawy. Business Garden: ekologiczny kompleks biurowy projektu JSK Architekci i Fuksas Associati

Architektura Warszawy. Business Garden zlokalizowany na warszawskim Mokotowie to kompleks siedmiu budynków o charakterze biurowo-konferencyjnym. Projekt autorstwa JSK Architekci oraz Fuksas Associati wyznaczają proekologiczne rozwiązania.

Architektura Warszawy. Business Garden: ekologiczny kompleks biurowy projektu JSK Architekci i Fuksas Associati

Architektura Warszawy. Kompleks biurowy Business Garden zlokalizowano na 6-hektarowej działce w obrębie ulicy Żwirki i Wigury oraz I Sierpnia na warszawskim Mokotowie. Projekt JSK Architekci realizowany na terenie nowo projektowanego parku to zespół siedmiu budynków o charakterze biurowo-usługowym.

Fot: Marcin Czechowicz

Architektura Warszawy. Kompleks biurowy Business Garden zlokalizowano na 6-hektarowej działce w obrębie ulicy Żwirki i Wigury oraz I Sierpnia na warszawskim Mokotowie. Nowy projekt architektury Warszawy autorstwa JSK Architekci realizowany na terenie nowo projektowanego parku to zespół siedmiu budynków o charakterze biurowo-usługowym, z czego dotychczas zrealizowano dwa. Na terenie całego obiektu Business Garden umiejscowiono hotel wraz z centrum konferencyjnym, restauracją, usługami oraz biurami powstałymi zgodnie z koncepcją architekta Massimiliano Fuksasa z biura Fuksas Associati.

Architektura ekologicznego parku biznesowego

Ideą Business Garden jest stworzenie architektonicznej ramy wzdłuż ulic rozciągających się dookoła terenu, a także zielonego i spokojnego wnętrza, które będzie kontrastowało ze zgiełkiem wielkiego miasta. Koncepcja Business Garden projektu JSK Architekci odzwierciedla konieczność uwzględniania wymagań przyrodniczych, a także zachowania minimum 60% powierzchni terenu jako obszaru czynnego biologicznie. Ponadto, teren Business Garden usytuowano w centralnej części mokotowskiego klina napowietrzającego. Takie położenie sprawiło, że najważniejszą zasadą kompozycyjną kompleksu było poprowadzenie korytarza napowietrzającego przez sam środek założenia. Elewacja zewnętrza od strony ulic Żwirki i Wigury i I Sierpnia charakteryzuje się ostrymi i twardymi krawędziami. Z kolei fasada budynków od strony wewnętrznej miękko i organicznie wytycza zielony obszar, sprawiając  wrażenie kształtowanej wiatrem. Uzyskany w ten sposób efekt wizualny przypomina zieleń wnikającą w partery brył położonych po sąsiedzku. W północno-wschodniej części obszaru zaprojektowano budynek biurowy, którego jednym z podstawowych założeń było uzyskanie optymalnego doświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym. W celu uzyskania zamierzonego efektu zdecydowano się na grzebieniowy układ budynku i uporządkowaną tektonikę elewacji. Zastosowanie znalazły także aluminiowe okładziny, które pełnią rolę ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wspólną cechą obu powstałych budynków jest monochromatyczna kolorystyka oraz dobór materiałów wykończeniowych, ale przede wszystkich ich ekologiczny charakter.

Business Garden – ekologiczny kompleks biurowy

Koncepcja architektury krajobrazu zakładała stworzenie zespołu budynków biurowych, które otoczone będą zielenią. Realizacja założenia parkowego była możliwa dzięki maksymalnemu zmniejszeniu liczby naziemnych miejsc parkingowych. Na uzyskanym w ten sposób terenie zaprojektowano także takie obiekty jak: ogródki kawiarniane i restauracyjne, a także alejki spacerowe, murawy rekreacyjne oraz specjalne miejsce z przeznaczeniem na organizację imprez o charakterze plenerowym. Przestrzeń ujęta w ten sposób stanowi całkowite wypełnienie wewnętrznego obszaru inwestycji Business Garden. Wewnętrzny ogród zaprojektowano w taki sposób, aby kojarzył się on z łąką wraz ze zbiornikami wodnymi. Powierzchnia kompleksu Business Garden zajmuje prawie 1,5 hektara terenu i został on zaprojektowany na wzór ogólnodostępnego ogrodu miejskiego będącego miejscem rekreacji pracowników i użytkowników zespołu Business Garden. W obu bryłach zastosowano tekstylne rolety zewnętrzne, które minimalizują koszty schładzania budynków oraz zielone dachy. Ponadto, założenia projektowe uwzględniają także gospodarowanie wodą opadową, która zatrzymywana jest w całości na terenie, a w czasie suszy jest wykorzystywana  w celu nawadniania zieleni i uzupełniania zbiorników wodnych na terenie obiektu. Nadwodny krajobraz podkreślają szuwarowe trawy nasadzone wokół zbiorników retencyjnych oraz basenów gromadzących wodę deszczową.  Architekci musieli także wziąć pod uwagę bezpośrednie sąsiedztwo dwóch szpalerów lip chronionych jako pomniki przyrody. Ich lokalizacja okazała się istotnym czynnikiem mającym wpływa na kształt całego założenia. Charakterystycznym elementem projektu Business Garden jest jego ekologiczny charakter. Ma on odzwierciedlenie m.in. w wykorzystaniu energooszczędnych rozwiązań technologicznych, a przede wszystkim w zastosowaniu ogromnych połaci zielonych dachów i tarasów.

Autor: Anna Rychlewicz
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 9.12.2013 12:49

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!