Architektura Warszawy. Centrum Nurkowania i Indor Skydivingu projektu architektów z Moko Architects i MFRMGR zakłada modernizację istniejących silosów nad kanałem Żerańskim. W miejscu opuszczonych hal miałoby powstać Całoroczne Centrum Nurkowania i Indoor Skydivingu . Autorzy projektu nadali mu nazwę BS25. Teren pod nową inwestycje jest oddalony o około 12 km od centrum Warszawy. Jest fragmentem działającej kiedyś fabryki na Żeraniu. Dzisiaj pozostały w tym miejscu składy budowlane, hurtownie i magazyny.
Przez teren pod nową inwestycję Cebtrum Nurkowania przepływa Kanał Żerański
Kanał Żerański, który przepływa przez teren, na którym ma powstać bryła Centrum Nurkowania i Indor Skydivingu zapewnia komunikację wodną z miastem oraz Jeziorem Zegrzyńskim. Ponadto daje możliwość rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Pozostałości po fabryce, w tym hale i magazyny dają inwestorom zainteresowanym ich modernizacją wiele możliwości zagospodarowania. Budynki mogą być przeznaczone na lofty, biura, studia a także na budynki wpisujące się w kontekst tego krajobrazu. Taka lokalizacja sprawia, że miejsce to może być też poligonem dla amatorów uprawiających sporty ekstremalne.
Bryła budynku wypełniona wodą
Centrum Nurkowania i Indoor Skydivingu Będzie jedynym w Polsce miejscem, gdzie adepci nurkowania będą mogli ćwiczyć schodzenie na głębokość 25 m. Basen-studnia, znajdujący się w jednym silosie ma połączenie z „jaskinią" w drugim cylindrze. Jego średnica to ok. 7m. W drugim silosie będzie znajdować się przestrzeń techniczna i Centrum Indoor Skydivingu. Będzie to miejsce w którym, pod wpływem pędu powietrza będzie można trenować akrobacje w powietrzu.
Nowoczesna architektura wielopoziomowej bryły
Obiektowi przeznaczonemu na Centrum Nurkowania i Indoor Skydivingu będą towarzyszyć dodatkowe funkcje służące zarówno tym, którzy przyjadą na kilkugodzinną wycieczkę jak i grupom, przyjeżdżającym na kilkudniowe szkolenia. Każda kondygnacja budynku ma inne przeznaczenie. Na parterze znajdzie się hol wejściowy z częścią wystawową, czytelnią, letnią kawiarnią na zewnątrz oraz warsztat. Na poziomie 1 będą mieścić się sklepy z wyposażeniem sportowców. Poziom 2 i 3 to biura i administracja. Poziom 4 to hostel dla indoor skydivingowców. Na kondygnacji 5 znajdą się salki szkoleniowe, przebieralnie i wejście do przestrzeni , przeznaczonej na treningi praktyczne indoor skydivingu. Poziom 6 natomiast to hostel nurków. Na poziomie 7 ulokowano miejsce na szkolenia i pokazy dla nurków. Na 8 poziomie budynku mieszczą się przebieralnie dla nurków a także sala do rozgrzewki. Na poziomie 9 znajdować się będzie mały bar z widokiem na panoramę Warszawy. Ponadto na wszystkich kondygnacjach bryły znajdą się tarasy, gdzie będzie można odpocząć po treningu, obserwując krajobraz Kanału Żerańskiego.
Projekt zakłada stworzenie nowego centrum kultury i sportu na obrzeżach Warszawy
Moduły przeznaczone na dodatkowe funkcje są naniesione na istniejącą konstrukcję ścian silosów. Wykonane są w stalowej, samonośnej konstrukcji, znajdującej się po obu stronach walców spiętej ze sobą klatką schodową. Są to systemowe kubiki, działające jako pojedyncze kontenery. Są stosunkowo tanie w wykonaniu i pozwalają na zmianę aranżacji, w przypadku zmiany całości założenia. Materiałem osłonowym są płyty poliwęglanu, przez które prześwitywać będzie konstrukcja. Projekt architektów z pracowni Moko Architects i MFRMGR może stać się alternatywnym centrum kultury i sportu w tej części Warszawy.
METRYKA PROJEKTU
Inwestor: Błękitne Studnie Sp.z.o.o
Projektanci: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Moko Architects/ MFRMGR
Współpraca: Kacper Kuczyński, Tomasz Tymiński
Powierzchnia użytkowa obiektu: 2281 mkw
