archirama.pl

Architektura Warszawy. Centrum Nurkowania nad kanałem Żerańskim. Zobaczcie nowy projekt pracowni Moko Architects i MFRMGR

Architektura Warszawy. Centrum Nurkowania i Indoor Skydivingu  na terenie dawnej fabryki na Żeraniu projektu Moko Architects i MFRMGR. Nowa inwestycja będzie pierwszym w Polsce tego typu miejscem.

Architektura Warszawy. Centrum Nurkowania nad kanałem Żerańskim. Zobaczcie nowy projekt pracowni architektonicznej Moko Architects

Centrum Nurkowania według Moko Architects

Fot: materiały prasowe

Architektura Warszawy. Centrum Nurkowania i Indor Skydivingu projektu architektów z Moko Architects i MFRMGR zakłada modernizację istniejących silosów nad kanałem Żerańskim. W miejscu opuszczonych hal miałoby powstać Całoroczne Centrum Nurkowania i Indoor Skydivingu . Autorzy projektu nadali mu nazwę BS25. Teren pod nową inwestycje jest oddalony o około 12 km od centrum Warszawy. Jest fragmentem działającej kiedyś fabryki na Żeraniu. Dzisiaj pozostały  w tym miejscu składy budowlane, hurtownie i magazyny.

Przez teren pod nową inwestycję Cebtrum Nurkowania przepływa Kanał Żerański

Kanał Żerański, który przepływa przez teren, na którym ma powstać bryła Centrum Nurkowania i Indor Skydivingu zapewnia komunikację wodną z miastem oraz Jeziorem Zegrzyńskim. Ponadto daje możliwość rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Pozostałości po fabryce, w tym hale i magazyny dają inwestorom zainteresowanym ich modernizacją  wiele możliwości zagospodarowania. Budynki mogą być przeznaczone na lofty, biura, studia a także na budynki wpisujące się w kontekst tego krajobrazu. Taka lokalizacja sprawia, że miejsce to może być  też poligonem dla amatorów uprawiających sporty ekstremalne.

Bryła budynku wypełniona wodą

Centrum Nurkowania i Indoor Skydivingu  Będzie jedynym w Polsce miejscem, gdzie adepci nurkowania będą mogli ćwiczyć schodzenie na głębokość 25 m. Basen-studnia, znajdujący się w jednym silosie ma połączenie z „jaskinią" w drugim cylindrze. Jego średnica to ok. 7m. W drugim silosie będzie znajdować się przestrzeń techniczna i Centrum Indoor Skydivingu. Będzie to miejsce w którym, pod wpływem pędu powietrza będzie można trenować akrobacje w powietrzu.

Nowoczesna architektura wielopoziomowej bryły

Obiektowi przeznaczonemu na Centrum Nurkowania i Indoor Skydivingu będą towarzyszyć dodatkowe funkcje służące zarówno tym, którzy przyjadą  na kilkugodzinną wycieczkę jak i grupom, przyjeżdżającym na kilkudniowe szkolenia. Każda kondygnacja budynku ma inne przeznaczenie. Na parterze znajdzie się hol wejściowy z częścią wystawową, czytelnią, letnią kawiarnią na zewnątrz oraz warsztat. Na poziomie 1 będą mieścić się sklepy z wyposażeniem sportowców. Poziom 2 i 3 to biura i administracja. Poziom 4 to hostel dla indoor skydivingowców. Na kondygnacji  5 znajdą się salki szkoleniowe, przebieralnie i wejście do przestrzeni , przeznaczonej na treningi praktyczne indoor skydivingu. Poziom 6 natomiast to hostel nurków. Na poziomie 7 ulokowano miejsce na szkolenia i pokazy dla nurków. Na 8 poziomie budynku mieszczą się przebieralnie dla nurków a także sala do rozgrzewki. Na poziomie 9 znajdować się będzie mały bar z widokiem na panoramę Warszawy. Ponadto na wszystkich kondygnacjach bryły znajdą się tarasy, gdzie będzie można odpocząć po treningu, obserwując krajobraz Kanału Żerańskiego.

Projekt zakłada stworzenie nowego centrum kultury i sportu na obrzeżach Warszawy

Moduły przeznaczone na dodatkowe funkcje są naniesione na istniejącą konstrukcję ścian silosów. Wykonane są w stalowej, samonośnej konstrukcji, znajdującej się po obu stronach walców spiętej ze sobą klatką schodową. Są to systemowe kubiki, działające jako pojedyncze kontenery. Są stosunkowo tanie w wykonaniu i pozwalają na zmianę aranżacji, w przypadku zmiany całości założenia. Materiałem osłonowym są płyty poliwęglanu, przez które prześwitywać będzie konstrukcja. Projekt architektów z pracowni Moko Architects i MFRMGR może stać się alternatywnym centrum kultury i sportu w tej części Warszawy.

METRYKA PROJEKTU

Inwestor: Błękitne Studnie Sp.z.o.o
Projektanci: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Moko Architects/ MFRMGR
Współpraca: Kacper Kuczyński, Tomasz Tymiński
Powierzchnia użytkowa obiektu: 2281 mkw

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 20.06.2013 11:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!