Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura Warszawy: jaki powinien być Plac Defilad?

  • Komentarze

Współczesna architektura Warszawy: konkurs Patrz na plac

Patrz na plac, czyli nowe pomysły na Plac Defilad w Warszawie

Fot: FUTUWAWA

Konkurs na projekt zagospodarowania Placu Defilad w centrum Warszawy ogłosiła Fundacja Puszka

W cieniu Pałacu Kultury rozciąga się Plac Defilad, przestrzeń wielka i trudna do zagospodarowania. Zaplanowany jako miejsce masowych zgromadzeń, w latach 80. ubiegłego wieku stracił na znaczeniu. W kolejnej dekadzie był jednym z symboli negatywnych zmian przestrzeni publicznej. Prowizorycznie zagospodarowany, przez lata straszył halami targowymi. Od czasu do czasu część obszernej przestrzeni zajmuje a to wesołe miasteczko, a to koncertowa scena. Dawno upadł pomysł wzniesienia Muzeum Komunizmu., Budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej jak na razie się nie zaczęła. Większe inwestycje utrudnia nieuregulowana kwestia własności, do niektórych działek składających się na plac wciąż są roszczenia. Czy problemem jest brak dobrego pomysłu, czy może nadmiar koncepcji? FUTU WAWA stawia na pierwszą odpowiedź i zaprasza do konkursu pod hasłem Jaki powinien być plac Defilad?

Konkurs architektoniczny

W ramach portalu Fundacja Puszka, organizator konkursu, zaprasza do nadsyłania wizji wykorzystania placu. Temat jest otwarty, pomysły mogą dotyczyć zagospodarowania architektonicznego i urbanistycznego, ale też dotyczyć tymczasowych aranżacji tej przestrzeni publicznej, organizacji wydarzeń czy skromnego wprowadzenia na plac nowych mebli miejskich.
Termin nadsyłania projektów upływa 8 lipca 2016. Spośród nadesłanych propozycji sąd konkursowy wybierze finalistów. W drugim etapie konkursu projekty te zostaną udostępnione użytkownikom Placu. Będzie można wypróbować je w wersji wirtualnej (VR) od 9 do 11 września 2016. Następnie rozpocznie się głosowanie w internecie. Nagrody pieniężne przyznawane są w dwóch kategoriach, Nagroda Jury to 7000 zł, ponadto regulamin przewiduje trzy Nagrody Publiczności w wysokości 1000 zł każda, a także wyróżnienia premiowane nagrodami rzeczowymi.


przeczytaj rowniez
Autor: FUTUWAWA
Zdjęcia: FUTUWAWA
Data publikacji: 16.06.2016 12:45
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.