archirama.pl

Architektura Warszawy: jaki powinien być Plac Defilad?

Konkurs na projekt zagospodarowania Placu Defilad w centrum Warszawy ogłosiła Fundacja Puszka

Współczesna architektura Warszawy: konkurs Patrz na plac

Patrz na plac, czyli nowe pomysły na Plac Defilad w Warszawie

Fot: FUTUWAWA

W cieniu Pałacu Kultury rozciąga się Plac Defilad, przestrzeń wielka i trudna do zagospodarowania. Zaplanowany jako miejsce masowych zgromadzeń, w latach 80. ubiegłego wieku stracił na znaczeniu. W kolejnej dekadzie był jednym z symboli negatywnych zmian przestrzeni publicznej. Prowizorycznie zagospodarowany, przez lata straszył halami targowymi. Od czasu do czasu część obszernej przestrzeni zajmuje a to wesołe miasteczko, a to koncertowa scena. Dawno upadł pomysł wzniesienia Muzeum Komunizmu., Budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej jak na razie się nie zaczęła. Większe inwestycje utrudnia nieuregulowana kwestia własności, do niektórych działek składających się na plac wciąż są roszczenia. Czy problemem jest brak dobrego pomysłu, czy może nadmiar koncepcji? FUTU WAWA stawia na pierwszą odpowiedź i zaprasza do konkursu pod hasłem Jaki powinien być plac Defilad?

Konkurs architektoniczny

W ramach portalu Fundacja Puszka, organizator konkursu, zaprasza do nadsyłania wizji wykorzystania placu. Temat jest otwarty, pomysły mogą dotyczyć zagospodarowania architektonicznego i urbanistycznego, ale też dotyczyć tymczasowych aranżacji tej przestrzeni publicznej, organizacji wydarzeń czy skromnego wprowadzenia na plac nowych mebli miejskich.
Termin nadsyłania projektów upływa 8 lipca 2016. Spośród nadesłanych propozycji sąd konkursowy wybierze finalistów. W drugim etapie konkursu projekty te zostaną udostępnione użytkownikom Placu. Będzie można wypróbować je w wersji wirtualnej (VR) od 9 do 11 września 2016. Następnie rozpocznie się głosowanie w internecie. Nagrody pieniężne przyznawane są w dwóch kategoriach, Nagroda Jury to 7000 zł, ponadto regulamin przewiduje trzy Nagrody Publiczności w wysokości 1000 zł każda, a także wyróżnienia premiowane nagrodami rzeczowymi.


Autor: FUTUWAWA
Zdjęcia: FUTUWAWA
Data publikacji: 16.06.2016 12:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!