Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura Warszawy: konkurs architektoniczny na otoczenie Pawilonu Zodiak

  • Komentarze

Architektura Warszawy: pawilon Zodiak przy pasażu Wiecha

Reitalizacja pawilonu Zodiak i sąsiadującego z nim placu

Fot: materiały prasowe SARP

Pawilon Zodiak przy pasażu Wiecha w Warszawie czeka rewitalizacja. Warszawski SARP ogłosił też konkurs na zagospodarowanie placu przy pawilonie. W 2016 roku przestrzeń publiczną w centrum Warszawy czekają duże zmiany

Pawilon Zodiak

W centrum Warszawy, przy Pasażu Wiecha znajduje się zaniedbany pawilon.  Sąsiadująca z kinem Atlantic bryła mieściła dawniej bar Zodiak, kwiaciarnię i letnią kawiarnię na tarasie. W 2013 roku Oddział Warszawski SARP uzyskał możliwość dysponowania pawilonem. W ciągu najbliższych miesięcy ogłoszony zostanie przetarg na prace remontowe. Rewitalizacja ma się zakończyć w 2016 roku. W pawilonie znajdzie się m.in. makieta Warszawy, księgarnia z publikacjami dotyczącymi architektury i varsavianami, wróci też kawiarnia. Wystawa w budynku przedstawiać ma rozwój Warszawy.

Budynek ma odzyskać modernistyczny charakter. Prawdopodobnie zachowane zostaną podłogi z lastriko. Być może uda się też odtworzyć mozaikę na elewacji – obecnie zachowały się tylko jej fragmenty. Choć dzięki zaangażowaniu Pawła Giergonia warszawskie mozaiki znów budzą zainteresowanie, w przypadku Zodiaka odtworzenie pracy będzie trudne. Nie chodzi tylko o koszt – na rewitalizację władze stolicy przeznaczyły 3 mln zł. Problemem jest też brak dokumentacji. Kartony Marii Leszczyńskiej prawdopodobnie się nie zachowały, lub leżą zapomniane w archiwum.

Przestrzeń publiczna w centrum Warszawy

Razem z pawilonem zmieni się jego otoczenie. Do 2016 roku powstać ma nowy plac o powierzchni ok. 900 mkw. Przestrzeń publiczna między ul. Widok 26, ul. Chmielną 33 i 35 oraz ul. Marszałkowską 104A jest raczej zaniedbana i wymaga zmian. Plac jest częścią   założenia urbanistycznego tzw. Ściany Wschodniej, realizowanej w latach 1962-1969 według pokonkursowego projektu zespołu pod kierunkiem prof. Zbigniewa Karpińskiego.

Konkurs architektonicznyna otoczenie pawilonu


W środę 3 grudnia 2014, w kinie Atlantic ogłoszono oficjalny start konkursu architektonicznego na projekt zagospodarowania placu. Architekci na składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mają czas do 15 stycznia 2015 roku. Najlepszy projekt zostanie wyłoniony do końca marca 2015 i w kolejnym roku zrealizowany. Konkurs na projekt koncepcyjny jest otwarty, jednoetapowy. Pierwsza nagroda to 12 000 zł, druga i trzecia to odpowiednio 8000 i 5000 zł.

Architektura Warszawy – przyciągnie do centrum?

Nowa forma, nowa funkcja - plac przed pawilonem ma znów przyciągnąć ludzi na Pasaż Wiecha. Organizator konkursu chciałby, by nowa przestrzeń służyła powinien organizacji ogólnodostępnych wydarzeń i wystaw plenerowych.
Organizatorem konkursu na zagospodarowanie terenu wokół Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak jest Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich. Współorganizatorami konkursu są Miasto Stołeczne Warszawa i firma Lafarge. Koordynatorem projektu Zodiak jest Marlena Happach, wiceprezes do spraw edukacji warszawskiego SARP.  

Więcej informacji: www.zodiak.warszawa.pl >>
Pytania dotyczące konkursu architektonicznego: katarzyna.sadowy@sarp.warszawa.pl.

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: materiały prasowe SARP
Data publikacji: 3.12.2014 14:08
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.