Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura Warszawy: konkurs architektoniczny na zagospodarowanie dawnych Zakładów Tłuszczowych

  • Komentarze

Konkurs architektoniczny - rewitalizacja terenów poprzemysłowych na Targówku Fabrycznym w Warszawie. Nowa architektura Warszawy

Konkurs architektoniczny - nowa architektura Warszawy

Fot: materiały prasowe Urzędu m.st. Warszawy

Zakłady Tłuszczowe na Targówku Fabrycznym w Warszawie zostaną zastąpione nową zabudową. Na miejscu przemysłowych brył powstaną budynki mieszkalne i usługowe. O formie zagospodarowania zadecyduje konkurs architektoniczno – urbanistyczny


Władze Warszawy na początku grudnia 2014 ogłosiły konkurs architektoniczno - urbanistyczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego terenów poprzemysłowych na Targówku. Działka będąca przedmiotem konkursu od lat 50. do 2011 roku była siedzibą Zakładów Tłuszczowych. Nad terenem dominowały potężne silosy, a jeszcze kilka lat temu nad ulicą unosił się silny, specyficzny zapach margaryny. Produkcja tłuszczów w stolicy uznana jednak została za nieopłacalną, zakład zamknięto, a większość budynków wyburzono.

Architektura Warszawy – nowy Targówek Fabryczny  

Targówek, kiedyś przemysłowa dzielnica Warszawy, obecnie jest „Fabryczny” głównie z nazwy. Konkurs architektoniczny ma pomóc w znalezieniu nowego charakteru miejsca. Prace konkursowe mają określić optymalne rozwiązania urbanistyczne, funkcjonalne i użytkowe dla obszaru poprzemysłowego pomiędzy ulicami Radzymińską, gen. T. Rozwadowskiego, Księcia Ziemowita oraz Naczelnikowską. Na miejscu fabryki ma powstać nowe lokalne centrum z wielofunkcyjną zabudową. Regulamin konkursu zakazuje projektowania zamkniętych osiedli, przypomina o przeznaczeniu części terenu na ogólnodostępne przestrzenie publiczne i uwzględnienie obiektów użyteczności publicznej, takich jak kluby i świetlice.
Projekt powinien przewidywać m.in. urządzenie zieleni miejskiej, systemu komunikacyjnego łącznie ze ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszymi. W przyszłości komunikacja rejonu z innymi dzielnicami Warszawy ma się poprawić dzięki nowej linii metra.  
Nowe centrum połączy Targówek Mieszkaniowy z Fabrycznym.

Nagrody w konkursie architektonicznym

Laureat I nagrody otrzyma 100 tys. złotych, II nagrody 60,  zaś III 30 tys. złotych. Ponadto sąd konkursowy może przyznać wyróżnienia o łącznej wartości do 60 tys. złotych.
Wyniki konkursu staną się podstawą do wprowadzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 19 grudnia 2014 o 16.00. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie: http://www.architektura.um.warszawa.pl/konkurstargowek

Wyniki konkursu mają zostać ogłoszone w marcu 2015.
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.