archirama.pl

Architektura Warszawy. Konkurs na projekt MSN i TR w Warszawie rozpoczęty! Przeczytajcie, jakie są wytyczne i jak wygląda wybór architekta nowego projektu MSN i TR!

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości - konkurs. Znamy już szczegółowe wytyczne konkursu na nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości w Warszawie. Na dzisiejszej konferencji prasowej byli obecni między innymi Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz, która mówiła o oczekiwaniach względem nowego projektu, a także o plusach zmian, jakie wprowadzono w regulaminie konkursu. Dowiedz się dokładnie, jakie są wytyczne ogłoszonego konkursu na nową siedzibę MSN i TR!

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, Naczelnik Wydziału Estetyki Grzegorz Piątek, Dyrektor MSN Joanna Mytkowska

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, Naczelnik Wydziału Estetyki Grzegorz Piątek, Dyrektor MSN Joanna Mytkowska 

Fot: Weronika Kwasiborska

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości - konkurs. W dzisiejszej konferencji prasowej poza Panią Prezydent Warszawy wzięli między innymi udział: Jacek Wojciechowicz – zastępca Prezydent Warszawy, Dyrektor Teatru TR Warszawa Wojciecha Gorczycę, Naczelnik Wydziału Estetyki w warszawskim ratuszu – Grzegorz Piątek, czy dyrektor MSN Joanna Mytkowska.

Uczestnicy konferencji zwrócili przede wszystkim uwagę na odmienny charakter wyboru architekta, któremu powierzone zostanie zadanie szczegółowego zaprojektowania MSN oraz TR Warszawa. Prezydent Warszawy podkreśliła, że to już trzecie podejście do tego projektu, ale zaznaczyła jednocześnie, że obecne przygotowania miały na celu wyeliminowanie kwestii, które wcześniej były przyczynami niepowodzenia inwestycji. Z kolei Grzegorz Piątek przypomina, że obecnie trwają pracę nad zmianą planu miejscowego w rejonie Pl. Defilad aby nowe obiekty wkomponowały się w zabudowę Warszawy.

>> Zobacz poprzedni projekt na MSN w Warszawie

Tym razem powstanie architektura dwóch budynków, nie jednego

Jak było wcześniej wiadomo, wytyczne konkursu zakładają budowę dwóch oddzielnych gmachów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz TR Warszawa. Nie jest określone kolejność, ani miejsce na działce, w którym mają się one znaleźć. Nowy konkurs obecnie zakłada te same wytyczne wysokościowe oraz zakres działki. Zwraca się uwagę na obecność metra. Hanna Gronkiewicz – Waltz zwraca szczególną uwagę na szczegółowo określony budżet inwestycji, którego przy poprzednich konkursach nie było. Ramowo określono także zakres funkcjonalny TR Warszawa. Wspomina się tu o obrotowej widowni, a także bardzo ważnej i uspołecznionej funkcji foyer.

Zmieniła się także droga wyboru architekta. Tym razem odbędzie się to na zasadzie negocjacji z ogłoszeniem. Grzegorz Piątek zaznacza, że jest to najlepsze rozwiązanie, a co ważniejsze twierdzi, że to bardzo dobrze, iż inwestorem jest MSN. Dyrektor MSN zauważa, że nadany tryb wyboru architekta ma na celu wyłonienie doświadczonych projektantów, którzy projektowali już podobne kubaturowo obiekty.

Uczestnicy mają czas do 31.10.2013 roku na zgłoszenie wniosków, które do 5.12.2013 podlegają weryfikacji przez komisję. Po weryfikacji, zaproszeni do konkursu architekci mają czas na przygotowanie ofert wstępnych. Od 13 stycznia 2014 do 21 lutego 2014 komisja daje sobie czas na negocjacje z wybranymi architektami. Jak zaznacza dyrektor MSN, bardzo ważna będzie bezpośrednia rozmowa z projektantem. W kolejnym etapie, grupa 15 wybranych architektów stworzy ostateczne oferty. Ostateczne rozstrzygnięcie oferty i wybór architekta nastąpi w poniedziałek 31 marca 2014 roku. Grzegorz Piątek ma nadzieje na powodzenie inwestycji, i trzyma kciuki za to, aby w roku 2019 była możliwość spotkania się na otwarciu gotowych gmachów.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Weronika Kwasiborska
Data publikacji: 13.09.2013 16:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!