Architektura
ARCHITEKTURA
Bryła warszawskiej Rotundy zostanie zburzona?

Architektura Warszawy. Mieszkańcy zadecydują o losach bryły Rotundy w Warszawie.

  • Komentarze

Architektura Warszawy. Mieszkańcy zadecydują o losach bryły Rotundy w Warszawie.
Fot: materiały prasowe

Bryła Rotundy to symbol warszawskiego modernizmu. Zdania na temat przyszłości architektury stołecznej Rotundy są podzielone. Dlatego właściciel bryły, bank PKO BP, postanowił zapytać Warszawiaków o opinię.  

Bryła warszawskiej Rotundy jest jednym z symboli modernistycznej architektury. Wielokrotnie pojawiały się propozycje aby wyburzyć budynek. Znalazły się jednak osoby, które uważają, że bryła powinna zostać jedynie odnowiona. Aby podjąć właściwą decyzję właściciel, bank PKO BP, zorganizował projekt Rotunda 2013 - konsultacje społeczne, w których każdy mieszkaniec Warszawy będzie mógł wypowiedzieć się o dalszym losie Rotundy.

Projekt Rotunda 2013 – co zorbią z bryłą Rotundy

Projekt Rotunda 2013 obejmuje cztery panele, które pomogą w podjęciu stosownych kroków przy odnowie Rotundy. Pierwsza cześć obejmowała rozmowy z ekspertami na temat historii budynku, jego roli dla miasta i dodatkowych funkcjach społecznych, na które właściciel chce przeznaczyć 30% powierzchni.

Od 18 kwietnia do 11 maja każdy zainteresowany losem architektury Rotundy może uczestniczyć w drugim panelu obejmującym konsultacje społeczne. Mieszkańcy Warszawy mają możliwość uzupełnienia ankiety, w której można wyrazić swoją opinię, jak chcieliby zagospodarować przestrzeń Rotundy. Ankietę można znaleźć w wersji elektronicznej na stronie www.rotunda2013.pl  oraz w wersji papierowej w oddziałach PKO BP. Kolejnym etapem jest konkurs na projekt rewitalizacji Rotundy: Changing The Face 2013. Wyniki ankiet posłużą do określenia wymagań jakie spełnić mają proponowane koncepcje rewitalizacji architektury rotundy. Ostatni etap to rewitalizacja bryły. Bank PKO BP po uzyskaniu stosownych zezwoleń wcieli w życie zwycięski projekt. Co według Was powinno znaleźć się w przestrzeni Rotundy nie przeznaczonej na oddział banku?

Zobaczcie unikalną galerię zdjęć Rotundy i przeczytajcie o historii obiektu

Architektura Rotundy – historia bryły

Bryła warszawskiej Rotundy jest charakterystycznym elementem ściany wschodniej wybudowanej w latach 70. XX wieku. Jej architektura autorstwa Zbigniewa Karpińskiego zlokalizowany jest u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Do dziś bryła pełni funkcję siedziby banku PKO BP. Obecny wygląd bryły różni się od pierwotnego. 15 lutego 1979 roku ogromny wybuch gazu zabił 49 osób i w 70 procentach zniszczył budynek. Odbudowując po tragicznych wydarzeniach bryłę Rotundy zmieniono jej detale architektoniczne. Jasną transparentną elewację zamieniono na ciemne szkło, które odcięło otoczenie od wnętrza bryły. Obok Rotundy umieszczono również tablice upamiętniającą tragicznie zmarłych w wybuchu. Bryła rotundy szybko wyeksploatowała się i straciła walory architektoniczne. W 2003 roku wraz z całą ściana wschodnią została wpisana na listę dóbr kultury. Obecnie Rotunda jest w złym stanie technicznym i wymaga rewitalizacji.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.