archirama.pl

Architektura Warszawy: Muzeum Narodowe

Marzenie i rzeczywistość. Niezrealizowane projekty architektoniczne i plany rozbudowy – nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie przedstawia historię gmachu 

Bryła Muzeum Narodowego w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym

Muzeum Narodowe w Warszawie wkrótce po oddaniu do użytku

Fot: Henryk Poddębski, Polona


Między mostem Poniatowskiego a palmą na rondzie de Gaulle'a znajduje się gmach największego w Warszawie muzeum. Zajmująca go instytucja szczyci się tradycją sięgającą połowy XIX wieku, ale obecna siedziba służy Muzeum Narodowemu od końca lat 30. XX stulecia. Jej historie opowiada nowa wystawa, prezentowana w MN od 12 maja 2016.

Współczesna architektura i polityka

Odzyskanie niepodległości wywołało falę entuzjazmu i tysiące pomysłów i projektów. Państwo formowało się, sytuacja polityczna była wciąż niepewna, a gospodarka w fatalnym stanie. Mimo to plany rysowano z rozmachem, nie zapominając o instytucjach kultury. Już w 1919 roku ogłoszony został konkurs urbanistyczny na projekt dzielnicy rządowo-muzealnej. Kompleks z zespołem reprezentacyjnych gmachów miał powstać na terenie Ujazdowa. Z siedzibami najważniejszych instytucji politycznych sąsiadować miał gmach Muzeum Narodowego.
Gdy z planów tych zrezygnowano, w 1924 roku ogłoszony został konkurs architektoniczny na projekt budynku usytuowanego przy ówczesnej Alei 3 Maja. Nie przyniósł on jednak rozwiązania i w kolejnym roku znów zaproszono architektów do nowego konkursu. Na wystawie „Marzenie i rzeczywistość” zobaczyć będzie można nadesłane wówczas prace, pokazujące różnorodność prądów w architekturze międzywojennej. Sąd konkursowy wybrał ostatecznie projekt Tadeusza Tołwińskiego. Monumentalna bryła zaliczana jest do nurtu modernistycznego, choć kojarzy się też z rozwiązaniami klasycznymi. Budowa gmachu trwała od 1927 do 1938 roku. Niedługo po uroczystym otwarciu wybuchła wojna.
Gmach został częściowo zniszczony, poważne szkody wyrządził pożar. Bryłę odbudowano i szybko okazało się, że dla pomieszczenia rosnących zbiorów konieczna jest rozbudowa. Myślano o niej już w końcu lat 30., ale przez kolejne dekady nie udało się przeprowadzić radykalnych zmian. Dopiero w w latach 70. XX dobudowano tzw. ryzalit do głównego gmachu. Zdaniem muzealników, to wciąż  kropla w morzu potrzeb. Na razie nie zanosi się na dalszą rozbudowę, choć temat wraca od lat. Nowa wystawa przypomina o problemach Muzeum Narodowego, pokazując historię ważnego dla Warszawy obiektu.

Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie
12 maja – 31 lipca
Muzeum Narodowe w Warszawie
www.mnw.art.pl

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Henryk Poddębski, Polona
Data publikacji: 2.05.2016 14:13

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!