archirama.pl

Architektura Warszawy: nowy Bazar Różyckiego

Aleksandra Wasilkowska przedstawia projekt rewitalizacji Bazaru Różyckiego na warszawskiej Pradze. Współczesna architektura, wspólna kuchnia przy targowisku, bryła gigantycznego syfonu – po rewitalizacji „Różyc” ma stać się atrakcją prawobrzeżnej Warszawy 

Rewitalizacja bazaru Różyckiego. Współczesna architektura Warszawy - nowe centrum Pragi

Bazar Rózyckiego na warszawskiej Pradze - pomysł na rewitalizację

Fot: Aleksandra Wasilkowska

Architektura prawobrzeżnej Warszawy: wielka rewitalizacja

Tyle, ile wydaliśmy na rewitalizację w 11 dzielnicach Warszawy, teraz chcemy wydać na Pradze – mówił na konferencji w Muzeum Warszawskiej Pragi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. W nowym warszawskim muzeum w czwartek 30 października zaprezentowana została koncepcja nowego Bazaru Różyckiego. Wstępny projekt rewitalizacji przygotowała architektka Aleksandra Wasilkowska, znana m.in. z projektu Bazaristan i polskiej wystawy na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.
Projekt nie ogranicza się tylko do odtworzenia tradycyjnych form historycznych, ale przede wszystkim prezentuje sposób myślenia o przestrzeni przyjaznej dla wszystkich grup społecznych: mieszkańców, kupców, klientów, turystów, dzieci i seniorów. Czerpie
z najlepszych przykładów rewitalizacji bazarów, które łączą historyczną zabudowę
z nowoczesnością, takich jak np. Targowisko St. Caterina z Barcelony – podkreślała Aleksandra Wasilkowska.

Podstawy: współczesna architektura i dobra kuchnia

Bazar zostaje, ale bardzo się zmieni. Dziś słynny Różyc wygląda raczej smętnie. Niewielu kupujących, starsze panie sprzedające pierwszokomunijne sukienki i tanią odzież. Nowy targ ma mieć zupełnie inny profil: więcej świeżej żywności, warzywa i owoce, do tego mała gastronomia. Czy sprzedawcom uda się przekwalifikować? Być może, na Rózycu pojawi się specjalista, który przeszkoli kupców.

Według koncepcji Aleksandry Wasilkowskiej nowa wersja bazaru będzie mieć około 60 pawilonów – straganów. Architektura będzie współczesna, odpowiadające obecnym wymaganiom standardy wykonania, ale elewacje mają być okryte „skórą”  ze starych desek. W ten sposób mają być wykorzystane materiały ze starych stoisk. Pawilony mają mieć zadaszenie z miedzianej blachy. Oprócz stoisk przewidywana jest budowa kilku sklepów spożywczych, punktu recyklingu, komisu a także zaplecza magazynowego.
To jak na razie wstępna wersja projektu, uwzględniająca postanowienia planu miejscowego i głosy mieszkańców Pragi. Ostateczny projekt ma być gotowy w 2015 roku.

Centrum prawobrzeżnej Warszawy

Przedstawiona w Muzeum Pragi koncepcja dotyczy części bazaru pozostającej w gestii miasta. To około 4300 mkw, czyli ok. 1/3 całego bazaru. Prawa do pozostałej części ma 13 spadkobierców. W przyszłości na terenie prywatnym miałyby powstać budynki wielorodzinne z usługami na parterze, być może także straganami. Rozwiązanie wszystkich problemów – własnościowych, społecznych, komunikacyjnych – nie będzie łatwe. Władze Warszawy liczą jednak, że rewitalizacja Bazaru Różyckiego będzie kluczowym elementem przekształcania Pragi w nowoczesną przestrzeń miejską. Oddanie do użytku II linii metra, placu Wileńskiego, wyremontowanej ulicy Targowej to kolejne elementy tego planu. Bazar ma być włączony w nowy system komunikacyjny.  

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Maciej Landsberg, dzięki uprzejmości pracowni Aleksandry Wasilewskiej, Aleksandra Wasilkowska
Data publikacji: 30.10.2014 15:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!