Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura Warszawy – Nowy Sezam

Architektura Warszawy: Nowy Sezam. Jak będzie wyglądał budynek biurowo–handlowy, który powstanie w centrum stolicy?

 • Komentarze

Prostota bryły i jej delikatność doskonale komponują się z otoczeniem

Prostota bryły i jej delikatność doskonale komponują się z otoczeniem

Fot: Materiały prasowe BBI Development
 • Tak prezentuje się przeszklona bryła Nowego Sezamu w Warszawie
 • Przeszklona bryła Nowego Sezamu będzie robiła wrażenie nocą, dzięki wewnętrznemu oświetleniu
 • Prostota bryły i jej delikatność doskonale komponują się z otoczeniem
 • Nowy Sezam widziany od strony metra Centrum

Architektura Warszawy zmienia się dynamicznie, często zaskakując architektów i mieszkańców. Wśród nowych inwestycji, których realizacja powoli nabiera tempa, można wymienić między innymi Nowy Sezam. Budynek biurowo – handlowy powstanie u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Zobacz, jak będzie wyglądać nowa inwestycja!

Architektura Warszawy zyskuje nową inwestycję. Są już plany rozbiórki dawnego gmachu Sezamu. Proces ten zostanie podzielony na dwa etapy. Projekt budynku biurowo – handlowego Nowy Sezam przygotowała pracownia Juvenes Development, która jest obecnie w 100 % zależna od inwestora BBI Development. Przeszklona bryła ma stanąć u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej późną jesienią 2016 roku. Realizacja Nowego Sezamu będzie możliwa w tym terminie, jeżeli uda się rozpocząć prace budowlane w pierwszym kwartale 2014 roku.

Architektura Warszawy – budowa Nowego Sezamu możliwa dzięki wielu porozumieniom

Pierwszym krokiem do powstania projektu Nowego Sezamu była fuzja pracowni architektonicznej Juvenes oraz inwestora BBI Development. Kolejne etapy zbliżające projekt do realizacji, niosły za sobą falę formalności i porozumień, bez których budowa nie mogłaby dojść do skutku. Pierwsze z nich zostało zawarte z WSS Społem, właścicielem obecnego budynku, który istnieje tu od 1969 roku. Nie obeszło się bez skarg sąsiadów, które dotyczyły zmiany warunków zabudowy dla Nowego Sezamu. Jednak w maju uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę, tym samym decydując o ostateczności wydanych warunkach zabudowy.

>> Przeczytaj również - wznowiono budowę Ratusza Wilanów!

Budowa Nowego Sezamu rozpocznie się od rozbiórki istniejącego budynku. Proces został podzielony na dwa etapy. Inwestycja rozpocznie się od likwidacji podziemnej części Sezamu, co będzie miało związek z zamknięciem warszawskiego klubu Underground. Drugi etap to wyburzenie "starego Sezamu”. Architektura Nowego Sezamu to przeszklony obiekt, którego front będzie przypominać literę S. Ma to być jedyny budynek, który zostanie bezpośrednio połączony z powstającą stacją II linii metra, a zlokalizowane na parterze podcienie i sklepy, mają nawiązywać do rozwiązania zastosowanego w pobliskich domach Centrum.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Materiały prasowe BBI Development
Data publikacji: 1.10.2013 13:33
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.