archirama.pl

Architektura Warszawy: Nowy Sezam. Jak będzie wyglądał budynek biurowo–handlowy, który powstanie w centrum stolicy?

Architektura Warszawy zmienia się dynamicznie, często zaskakując architektów i mieszkańców. Wśród nowych inwestycji, których realizacja powoli nabiera tempa, można wymienić między innymi Nowy Sezam. Budynek biurowo – handlowy powstanie u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Zobacz, jak będzie wyglądać nowa inwestycja!

Prostota bryły i jej delikatność doskonale komponują się z otoczeniem

Prostota bryły i jej delikatność doskonale komponują się z otoczeniem

Fot: Materiały prasowe BBI Development

Architektura Warszawy zyskuje nową inwestycję. Są już plany rozbiórki dawnego gmachu Sezamu. Proces ten zostanie podzielony na dwa etapy. Projekt budynku biurowo – handlowego Nowy Sezam przygotowała pracownia Juvenes Development, która jest obecnie w 100 % zależna od inwestora BBI Development. Przeszklona bryła ma stanąć u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej późną jesienią 2016 roku. Realizacja Nowego Sezamu będzie możliwa w tym terminie, jeżeli uda się rozpocząć prace budowlane w pierwszym kwartale 2014 roku.

Architektura Warszawy – budowa Nowego Sezamu możliwa dzięki wielu porozumieniom

Pierwszym krokiem do powstania projektu Nowego Sezamu była fuzja pracowni architektonicznej Juvenes oraz inwestora BBI Development. Kolejne etapy zbliżające projekt do realizacji, niosły za sobą falę formalności i porozumień, bez których budowa nie mogłaby dojść do skutku. Pierwsze z nich zostało zawarte z WSS Społem, właścicielem obecnego budynku, który istnieje tu od 1969 roku. Nie obeszło się bez skarg sąsiadów, które dotyczyły zmiany warunków zabudowy dla Nowego Sezamu. Jednak w maju uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę, tym samym decydując o ostateczności wydanych warunkach zabudowy.

>> Przeczytaj również - wznowiono budowę Ratusza Wilanów!

Budowa Nowego Sezamu rozpocznie się od rozbiórki istniejącego budynku. Proces został podzielony na dwa etapy. Inwestycja rozpocznie się od likwidacji podziemnej części Sezamu, co będzie miało związek z zamknięciem warszawskiego klubu Underground. Drugi etap to wyburzenie "starego Sezamu”. Architektura Nowego Sezamu to przeszklony obiekt, którego front będzie przypominać literę S. Ma to być jedyny budynek, który zostanie bezpośrednio połączony z powstającą stacją II linii metra, a zlokalizowane na parterze podcienie i sklepy, mają nawiązywać do rozwiązania zastosowanego w pobliskich domach Centrum.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Materiały prasowe BBI Development
Data publikacji: 1.10.2013 13:33

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!