Architektura Warszawy. Rewitalizacji poddano bryłę zabytkowej kamienicy przy ulicy Przemysłowej 26 w Warszawie, gdzie swoją siedzibe ma firma MetLife Amplico. Zawisły m.in. dwa zabytkowe stalowe wsporniki w kształcie smoków, na których podparte zostało zadaszenie frontowego wejścia do bryły. Usunięto starą farbę, a po piaskowaniu i oczyszczeniu. Zrekonstruowano także brakujące elementy, m.in. głowy i skrzydła smoków oraz zdobienia w kształcie listków. Odnowienie tzw. smoków było możliwe dzięki odzyskaniu zabytkowych elementów po kradzieży w 1997 roku.
Architektura Warszawy - historia zabytkowej kamienicy
Historia bryły zabytkowej kamienicy przy ulicy Przemysłowej 26 sięga końca XIX wieku. Gdy na fabrycznych terenach Powiśla rozwijał się przemysł metalowy. Najpierw działała tu fabryka siatki jednolitej. W 1910 roku interes wraz z budynkiem przejął hrabia Stanisław Ledóchowski i zmienił przeznaczenie bryły zabytkowej kamienicy z fabrycznej na hotelową. Podczas II wojny światowej budynki przy ulicy Przemysłowej uległy niewielkim uszkodzeniom, ale pod nr 26 pensjonat nadal funkcjonował. W latach 50. ubiegłego wieku bryłę zabytkowej kamienicy w Warszawie zabrał rodzinie Ledóchowskich Skarb Państwa i na powrót przekształcił ją w fabrykę. Po 1991 roku spadkobiercy hrabiego odzyskali swoją własność i w 1997 roku sprzedali firmie MetLife Amplico.
Architektura Warszawy - nowy właściciel MetLife Amplico przeprowadził generalny remont
W latach 90. ubiegłego wieku zabytkowa bryła nie była użytkowany i uległa sporym zniszczeniom, więc po zakupie wymagała generalnego remontu. Nowy właściciel dokonał przebudowy bryły z adaptacją na biura. Wymieniono m.in. konstrukcję stropów oraz instalacje wewnętrzne, a także nadbudowano ostatnie piętro. Pod nadzorem konserwatora zabytków odrestaurowano w niezmienionej formie najstarszą klatkę schodową od strony Wisły, na parterze odtworzono dekorację sztukatorską, a na poręczach balkonów i okien na nowo zamontowano oryginalną siatkę z fabryki hrabiego Ledóchowskiego.