Pawilon plażowy nad Wisłą powoli zyskuje swoje docelowe kształty. Grupa młodych projektantek z grupy Ponadto zaprojektowała układ dwóch pawilonów połączonych ze sobą systemem ramp, schodów, placyków oraz tarasów widokowych. Całość założenia tworzy drewnianą taśmę zlokalizowaną przy samym brzegu Wisły. Pawilon plażowy znajduje się na plaży przy ul. Wybrzeże Szczecińskie, w pobliżu mostu Poniatowskiego.
Nowy pawilon ma pełnić funkcję toalety publicznej
Projekt plażowego pawilonu wyłoniono w drodze konkursu zorganizowanego przez Sanitec Koło Sp. z.o.o. w 2010 roku. Głównym zadaniem uczestników był projekt toalety publicznej, wpisującej się w wiślany krajobraz. Dodatkowo obiekt ma pełnić rolę zaplecza dla plaży Poniatówki.
Drewniana wstęga pawilonu plażowego jest już prawie gotowa. Obiekt składa się z dwóch kondygnacji. Ze względu na zmieniający się poziom wody oraz podmokłe tereny budynek został posadowiony na palach i wyniesiony ponad poziom plaży. Architekci zaznaczają, że pawilon plażowy pełni rolę łącznika między poziomem ambony, zlokalizowanej od strony ulicy, a nadwiślańską plażą. Obiekt został również zabezpieczony przed ewentualnym zalaniem – istnieje możliwość podnoszenia rampy rekreacyjnej, łączącej płytę parteru z poziomem terenu.
Pawilon plażowy – toaleta, kawiarnia, wypożyczalnia sprzętu plażowego
Funkcja pawilonu plażowego jest różnorodna. Na poziomie terenu zaplanowano prysznice z przebieralniami, działającymi sezonowo. Całość można zdemontować na okres jesienno – zimowy. Zespół sanitarny znajduje się w pawilonie południowym na poziomie „0”. W skład zespołu wchodzą: toaleta damska, toaleta męska, toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, pokój dla dziecka. Dodatkową funkcją, znajdującą się w tej części obiektu jest wypożyczalnia sprzętu plażowego.
>> Zobacz również: hotel Mikołajki na Ptasiej Wyspie już otwarty!
Przestrzeń drugiego pawilonu została zaaranżowana na kawiarnię wraz z tarasem widokowym. Ściany tej części pawilonu zostały przeszklone w miejscach przeznaczonych dla gości. Ma to zapewnić możliwość podziwiania z jednej strony Stadionu Narodowego, z drugiej nadwiślańskiej panoramy. W porze letniej istnieje możliwość rozsuwania szklanych paneli co pozwoli na bezpośredni kontakt wnętrza z lasem łęgowym, który jest największym atutem prawobrzeżnego brzegu Wisły.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
