archirama.pl

Architektura Warszawy. Pawilon plażowy nad Wisłą – mamy najnowsze zdjęcia z placu budowy!

Architektura Warszawy zyskuje nowy pawilon plażowy nad Wisłą. Drewniana bryła wydaje się już prawie gotowa. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z placu budowy! Podoba wam się projekt architektek z grupy projektowej Ponadto?

. Ściany tej części pawilonu zostały przeszklone w miejscach przeznaczonych dla gości. Ma to zapewnić możliwość podziwiania z jednej strony Stadionu Narodowego, z drugiej nadwiślańskiej panoramy

. Ściany tej części pawilonu zostały przeszklone w miejscach przeznaczonych dla gości. Ma to zapewnić możliwość podziwiania z jednej strony Stadionu Narodowego, z drugiej nadwiślańskiej panoramy

Fot: Paweł Niemierko

Pawilon plażowy nad Wisłą powoli zyskuje swoje docelowe kształty. Grupa młodych projektantek z grupy Ponadto zaprojektowała układ dwóch pawilonów połączonych ze sobą systemem ramp, schodów, placyków oraz tarasów widokowych. Całość założenia tworzy drewnianą taśmę zlokalizowaną przy samym brzegu Wisły. Pawilon plażowy znajduje się na plaży przy ul. Wybrzeże Szczecińskie, w pobliżu mostu Poniatowskiego.

Nowy pawilon ma pełnić funkcję toalety publicznej

Projekt plażowego pawilonu wyłoniono w drodze konkursu zorganizowanego przez Sanitec Koło Sp. z.o.o. w 2010 roku. Głównym zadaniem uczestników był projekt toalety publicznej, wpisującej się w wiślany krajobraz. Dodatkowo obiekt ma pełnić rolę zaplecza dla plaży Poniatówki.

Drewniana wstęga pawilonu plażowego jest już prawie gotowa. Obiekt składa się z dwóch kondygnacji. Ze względu na zmieniający się poziom wody oraz podmokłe tereny budynek został posadowiony na palach i wyniesiony ponad poziom plaży. Architekci zaznaczają, że pawilon plażowy pełni rolę łącznika między poziomem ambony, zlokalizowanej od strony ulicy, a nadwiślańską plażą. Obiekt został również zabezpieczony przed ewentualnym zalaniem – istnieje możliwość podnoszenia rampy rekreacyjnej, łączącej płytę parteru z poziomem terenu.

Pawilon plażowy – toaleta, kawiarnia, wypożyczalnia sprzętu plażowego

Funkcja pawilonu plażowego jest różnorodna. Na poziomie terenu zaplanowano prysznice z przebieralniami, działającymi sezonowo. Całość można zdemontować na okres jesienno – zimowy. Zespół sanitarny znajduje się w pawilonie południowym na poziomie „0”. W skład zespołu wchodzą: toaleta damska, toaleta męska, toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, pokój dla dziecka. Dodatkową funkcją, znajdującą się w tej części obiektu jest wypożyczalnia sprzętu plażowego.

>> Zobacz również: hotel Mikołajki na Ptasiej Wyspie już otwarty!

Przestrzeń drugiego pawilonu została zaaranżowana na kawiarnię wraz z tarasem widokowym. Ściany tej części pawilonu zostały przeszklone w miejscach przeznaczonych dla gości. Ma to zapewnić możliwość podziwiania z jednej strony Stadionu Narodowego, z drugiej nadwiślańskiej panoramy. W porze letniej istnieje możliwość rozsuwania szklanych paneli co pozwoli na bezpośredni kontakt wnętrza z lasem łęgowym, który jest największym atutem prawobrzeżnego brzegu Wisły.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Paweł Niemierko
Data publikacji: 2.12.2013 15:28

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!