Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura Warszawy: pożegnanie z Sezamem. Będzie nowy biurowiec

  • Komentarze

Architektura Warszawy. Czy budynek Sezamu zastąpi wieżowiec? Zobaczcie bryłę nowej realizacji w centrum!
Fot: materiały prasowe

Trudno mówić o modernistycznej architekturze Warszawy nie wspominając Ściany Wschodniej; Dom Handlowy Sezam był przez lata jednym z symboli współczesnej architektury i nowego stylu życia. Centrum handlowe rodem z PRL ustąpi wkrótce miejsca nowemu biurowcowi

Skarby Sezamu PRL

Świeże bułeczki, masło i żółty ser, a nawet schab – także w trudnych czasach i przy permanentnych brakach w zaopatrzeniu warszawski Sezam mógł się pochwalić atrakcyjnymi (jak na PRL) towarami. Nic dziwnego, sklep był wizytówką polskiego handlu. Spółdzielczy Dom Handlowy mieścił się w samym centrum Warszawy, przy ul. Marszałkowskiej 126/134. Nowoczesny budynek oddano do użytku jesienią 1969 roku. Zaprojektowana przez Zbigniewa Karpińskiego i Andrzeja Sierakowskiego bryła była częścią zespołu urbanistycznego Ściany Wschodniej, położonego w ścisłym śródmieściu stolicy. Na początku lat 70. ubiegłego wieku budynek był przykładem współczesnej architektury i imponował nowoczesnymi rozwiązaniami. Ruchome schody, klimatyzacja, efektowne oświetlenie elewacji robiły wrażenie na mieszkańcach Warszawy i przybyszach z całej Polski, odwiedzających np. pobliski Pałac Kultury.

Współczesna architektura i hamburger

Na początku lat 90. Sezam znów był na czasie. W budynku pojawił się jeden z pierwszych w Polsce barów sieci McDonalds. Dziś trudno sobie wyobrazić sensację, towarzyszącą hamburgerom. W uroczystym otwarciu brał udział ówczesny minister pracy i polityki społecznej i przedstawiciele władz miasta, a tłumy ciekawych ustawiały się w kolejkach przez kolejne miesiące.

Przepraszam, czy tu biją?

Bryła Sezamu i stoiska pojawiły się w wielu kronikach filmowych, materiałach telewizyjnych, a nawet w kryminale wyreżyserowanym przez Marka Piwowskiego (1976), architektura wnętrz jest więc upamiętniona. Sam Sezam doczekał już jednak końca swojej historii. Po prawie półwieczu sklep został zamknięty 10 sierpnia 2014. Kilka miesięcy później rozpocznie się rozbiórka, a w 2017 roku ma zostać oddany do użytku nowy budynek. Dziesięciopiętrowy wieżowiec będzie połączony podziemnym przejściem ze stacją metra Świętokrzyska. W nowym biurowcu znajdzie się miejsce także dla Sezamu. Sklep spożywczy powstanie w podziemiach gmachu. Ze znanej marki szkoda rezygnować – podobnie warszawski Supersam działa na kondygnacji –1 zaprojektowanego przez APA Kuryłowicz budynku przy placu Unii Lubelskiej.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.