Architektura Warszawy. Stołeczna Rotunda to symbol powojennego modernizmu. Wzniesiono ją w latach 1960 – 1966, a jej projektantem był Zbigniew Karpiński. Nazywana niegdyś „czapką generalską”, Rotunda to jeden z budynków zespołu architektoniczno –urbanistycznego – ściany wschodniej. W 2003 roku została ona wpisana na listę dóbr kultury współczesnej.
Warszawska Rotunda – historia architektury
Niegdyś w miejscu Rotundy stała trzy piętrowa kamienica, projektu Antoniego Sulimowskiego. Wzorowana paryską architekturą kamienica zdobiona detalem autorstwa Piotra Lescota została wzniesiona w latach 1865 – 1866. Niestety z powodu zniszczeń wojennych, kamienica została rozebrana do poziomu parteru w roku 1944.
Architektura Warszawy. Tragiczny wybuch w Rotundzie
15 lutego 1979 roku doszło do wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie. Zginęło 49 osób, a katastrofę uznano za największą w powojennej Polsce. Jednak architekturę Rotundy odbudowano i oddano do użytku w październiku tego samego roku.
>> Jaka jest przyszłość warszawskiej Rotundy? Przeczytaj!
Dzisiejsza Rotunda ma nieco inną architekturę od tej powstałej w latach sześćdziesiątych. Pierwotna bryła sprawiała wrażenie dużo lżejszej, dzięki całkowitego przeszklenia ścian zewnętrznych Rotundy. W odbudowanej Rotundzie zastosowano przyciemnione szkoło, co spowodowało, że nowa Rotunda jest nieco bardziej toporna, a co najgorsze jej najciekawsze detale zasłonięto wielkimi reklamami. Teraz Rotunda wygląda jak ogromny słup ogłoszeniowy.
Zburzyć warszawską Rotundę?
Pojawił się także pomysł zburzenia warszawskiego symbolu modernizmu. Taka ideę chciał przeforsować bank PKO BP, który do dzisiaj w Rotundzie ma swoja siedzibę. Miejsce Rotundy miałaby zastąpić jej nowa wersja. Jednak pomysłu, na szczęście nie udało się wcielić w życie. Jednak Rotundę poddano pewnym pracom modernizacyjnym, które później uznano za nieudane. Nowe daszki nad wejściami do budynku i wiele innych detali spowodowało, że Rotunda straciła cechy swojego pierwotnego wyglądu, który wyróżniał ja spośród pozostałych modernistycznych budynków. Obecnie trwaja konsultacje społeczne odnośnie przyszłości Rotundy. Jej właściciel, bank PKO BP, postanowił zapytać warszawiaków jakie funkcje powinna spełniać jej bryła.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
