archirama.pl

Architektura Warszawy. Poznaj historię warszawskiej Rotundy. Unikalna galeria zdjęć

Architektura Warszawy. Rotunda jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektury Warszawy. Jej znaczenie rosło z każdym rokiem. Obecnie Rotunda jest zakrywana wielkimi połaciami reklam. Jaka jest historia warszawskiej Rotundy? Mamy unikalną galerię zdjęć!

Tak wyglądał stelaż konstrukcyjny pierwotnej wersji warszawskiej Rotundy

Tak wyglądał stelaż konstrukcyjny pierwotnej wersji warszawskiej Rotundy

Fot: Zbyszko Siemaszko, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Architektura Warszawy. Stołeczna Rotunda to symbol powojennego modernizmu. Wzniesiono ją w latach 1960 – 1966, a jej projektantem był Zbigniew Karpiński. Nazywana niegdyś „czapką generalską”, Rotunda to jeden z budynków zespołu architektoniczno –urbanistycznego – ściany wschodniej. W 2003 roku została ona wpisana na listę dóbr kultury współczesnej.

Warszawska Rotunda – historia architektury

Niegdyś w miejscu Rotundy stała trzy piętrowa kamienica, projektu Antoniego Sulimowskiego. Wzorowana paryską architekturą kamienica zdobiona detalem autorstwa Piotra Lescota została wzniesiona w latach 1865 – 1866. Niestety z powodu zniszczeń wojennych, kamienica została rozebrana do poziomu parteru w roku 1944.

Architektura Warszawy. Tragiczny wybuch w Rotundzie

15 lutego 1979 roku doszło do wybuchu gazu w warszawskiej Rotundzie. Zginęło 49 osób, a katastrofę uznano za największą w powojennej Polsce. Jednak architekturę Rotundy odbudowano i oddano do użytku w październiku tego samego roku.

>> Jaka jest przyszłość warszawskiej Rotundy? Przeczytaj!

Dzisiejsza Rotunda ma nieco inną architekturę od tej powstałej w latach sześćdziesiątych. Pierwotna bryła sprawiała wrażenie dużo lżejszej, dzięki całkowitego przeszklenia ścian zewnętrznych Rotundy. W odbudowanej Rotundzie zastosowano przyciemnione szkoło, co spowodowało, że nowa Rotunda jest nieco bardziej toporna, a co najgorsze jej najciekawsze detale zasłonięto wielkimi reklamami. Teraz Rotunda wygląda jak ogromny słup ogłoszeniowy.

Zburzyć warszawską Rotundę?

Pojawił się także pomysł zburzenia warszawskiego symbolu modernizmu. Taka ideę chciał przeforsować bank PKO BP, który do dzisiaj w Rotundzie ma swoja siedzibę. Miejsce Rotundy miałaby zastąpić jej nowa wersja. Jednak pomysłu, na szczęście nie udało się wcielić w życie. Jednak Rotundę poddano pewnym pracom modernizacyjnym, które później uznano za nieudane. Nowe daszki nad wejściami do budynku i wiele innych detali spowodowało, że Rotunda straciła cechy swojego pierwotnego wyglądu, który wyróżniał ja spośród pozostałych modernistycznych budynków. Obecnie  trwaja konsultacje społeczne odnośnie przyszłości Rotundy. Jej właściciel, bank PKO BP, postanowił zapytać warszawiaków jakie funkcje powinna spełniać jej bryła.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Adik7swiony / Wikimedia Commons, Szczebrzeszynski / Wikimedia COmmons, Janusz Jurzyk / Wikimedia Commons, Rutowska Grażyna, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Zbyszko Siemaszko, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Grażyna Rutkowska, Narodowe Archiwum Cyfrowe, warszawamoimoczkiem.blogspot.com
Data publikacji: 26.04.2013 11:13

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!