„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura Warszawy - modernizm

Architektura Warszawy. Prezentujemy modernistyczne dworce warszawskiej linii średnicowej! Zobacz zdjęcia!

  • Komentarze

Stacja Warszawa Ochota

Stacja Warszawa Ochota, projekt: Arseniusz Romanowicz, Piotr Szymaniak, realizacja: 1960-1962.

Fot: Marcin Czechowicz

Architektura Warszawy. Czasy powojennego modernizmu w Warszawie to między innymi zakończenie budowy dworców Linii Średnicowej w Warszawie. Zobacz jak w latach modernizmu prezentowały się warszawskie dworce, a jak wyglądają dzisiaj!

Architektura Warszwy bez modernistycznych dworców byłaby nudna. Kolej średnicowa w Warszawie to dwa tory łączące skrajne stacje Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. W skład pierwszej linii średnicowej wchodzą przystanki: Warszawa Wschodnia, Warszawa Stadion, Warszawa Powiśle, Warszawa Śródmieście, Warszawa Ochota, Warszawa Zachodnia. Druga linia torów przeznaczona głównie dla pociągów dalekobieżnych i łączy tylko trzy stacje: Warszawa Wschodnia-Warszawa Centralna-Warszawa Zachodnia.

>> Przeczytaj tez o Dworcu Warszawa Centralna

Modernistyczne dworce w architekturze Warszawy wyróżniają się falującymi, betonowymi dachami. Niektóre zostały przebudowane lub zmodernizowane. Zobacz jak dworce prezentowały się w latach powojennych, a jak wyglądają teraz! My prezentujemy te zaprojektowane przez duet architektoniczny Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Marcin Czechowicz, Hiuppo / Wikipedia, Rutowska Grażyna, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Zbyszko Siemaszko, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Weronika Kwasiborska, PKP, Mateusz Włodarczyk/ Wikipedia
Data publikacji: 23.08.2013 12:26
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.