archirama.pl

Architektura Warszawy. Przedszkole w Miasteczku Wilanów projektu Pracowni Architektonicznej BNS

Architektura Warszawy. Pracownia Architektoniczna BNS zaprojektowała bryłę pierwszego,  publicznego przedszkola w Miasteczku Wilanów. Właśnie rusza budowa. Planowane oddanie do użytku nastąpi w 2014 roku.

Architektura Warszawy. Przedszkole w  Miasteczku Wilanów projektu Pracowni Architektonicznej BNS

Architektura Warszawy. Pracownia Architektoniczna BNS zaprojektowała bryłę pierwszego,  publicznego przedszkola w Miasteczku Wilanów. Właśnie rusza budowa. 

Fot: materiały prasowe

Architektura Warszawy. Przedszkole w Miasteczku Wilanów projektu Pracowni Architektonicznej BNS to zwycięski projekt w konkursie, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej na zlecenie dzielnicy Wilanów. Cały konkurs, ogłoszony przez SARP obejmował koncepcję zespołu szkolno-przedszkolnego składającego się z przedszkola, żłobka , szkoły  podstawowej, gimnazjum wraz z  salami  sportowymi. Realizowane obecnie przedszkole ma być pierwszym  budynkiem całego kompleksu. Publiczne przedszkole powstanie przy ul. Św. Urszuli Ledóchowskiej w Wilanowie i będzie miało powierzchnię 3 tys. mkw.

Spadziste, strome dachy to element architektury nowego przedszkola w Miasteczku Wilanów

Działka pod inwestycje w Miasteczku Wilanów objęta została szczegółowymi wytycznymi planu miejscowego. Zapisy określiły wysokość zabudowy, spadki stromych dachów oraz zminimalizowaną powierzchnię zabudowy ( obowiązujące dla działki 70% powierzchni biologicznie czynnej). Ponadto architekci musieli wziąć pod uwagę wysoki poziom wód gruntowych oraz sąsiedztwo obiektu. Architekci z pracowni BNS dostosowali architekturę bryły jak i całą przestrzeń do użytkownika, w tym przypadku małego dziecka. Aby zminimalizować powierzchnię zabudowy zaprojektowano dwukondygnacyjny budynek na planie prostokąta.

Nowoczesna architektura: Przedszkole w formie małych domków

Architekturę budynku zmniejszono optycznie poprzez podział na segmenty o osobnych dachach, z tym samym kątem nachylenia. Powstałe w elewacji małe domki dostosowują obiekt do percepcji dziecka. Nad kuchnią na parterze budynku zaprojektowano taras z placem zabaw pod przeszklonym zadaszeniem.

Przedszkole w Miasteczku Wilanów pomieści nawet 250 dzieci

Architekci starali się dostosować architekturę bryły tak, aby korespondowała z charakterem zadrzewionej młodymi brzozami działki w Miasteczku Wilanów. Duże 10-cio oddziałowe przedszkole dla około 250 dzieci zaprojektowano tak, by była możliwość oddzielenia dzieci młodszych ( parter ) od starszych ( I piętro). Sale zajęć mieszczące się na parterze mają bezpośrednie wyjścia do ogrodu przedszkolnego. W ogrodzie znajdą się trzy place zabaw.

Zróżnicowana architektura poszczególnych części  przedszkola

Na elewacjach budynku wykorzystano biały tynk, który stanowi tło dla kolorowych okładzin ścian z desek i płyt elewacyjnych włókno-cementowych. Dach przedszkola pokryto aluminiowa blachą powlekaną w kolorze patynowanej miedzi, kładzionej na rąbek stojący. Poszczególne części budynku zróżnicowano w urządzeniu i kolorystyce wnętrz. Poszczególne części zespołu wyróżniono poprzez  elementy kolorowych znaków-symboli w jednorodnych jasnych wnętrzach bryły. Skośne dachy na piętrze z drewnianymi krokwiami stwarzają odmienny charakter usytuowanych tam sal zajęć. Zakończenie realizacji inwestycji ma nastąpić w 2014 roku.

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 15.07.2013 17:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!