Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura Warszawy. Rewitalizacja czy nowe fabryki? Koło naukowe SPATIUM UW zaprasza na warsztaty i konferencję

  • Komentarze

Zrobione z przemysłem koło naukowe SPATIUM UW

VI wydarzenie z cyklu Spotkań Urbanistycznych organizowane przez Koło naukowe gospodarki przestrzennej SPATIUM Uniwersytetu Warszawskiego w całości poświęcone będzie tematyce przemysłu w przestrzeni miejskiej. Zespoły warsztatowe stworzą dla wybranego terenu (np. dla zamkniętej fabryki) koncepcję urbanistyczną reindustrializacji, a zaproszeni eksperci spojrzą na proces tworzenia nowego przemysłu w mieście z różnych perspektyw.

W XXI wieku często mówi się o rewitalizacji obszarów przemysłowych. Nadaje się im nowy charakter, tworząc na tych terenach powierzchnie handlowe, budownictwo mieszkalne czy obiekty kulturalne i rekreacyjne. Trendy te dominują w świecie zachodnim – również w Polsce. Taki urbanistyczny „mainstream” niekoniecznie jest jednak słuszny.

Przemysł przez wiele dekad był nieodłączną cząstką przestrzeni miejskiej. W Warszawie dostrzec to można m.in. w nazewnictwie miejsc. Tereny industrialne miały wpływ na rozwój infrastruktury i zabudowy. Można powiedzieć, że postęp industrializacji zawsze ciągnął za sobą postęp urbanizacji. W związku z tym wzajemne przenikanie się przemysłu i miasta będzie tematem przewodnim warsztatów i konferencji organizowanych przez SPATIUM UW.

W sobotę 22 lutego kilkuosobowe zespoły zapoznają się z historią i zagospodarowaniem wybranego wcześniej terenu przemysłowego, opracują koncepcję urbanistyczną jego reindustrializacji i podejmą próbę ich teoretycznej implementacji. Specjaliści podpowiedzą im, jakie są najnowsze rozwiązania w zagospodarowaniu terenów przemysłowych. Po kilkugodzinnej pracy w grupach warsztatowych, zespoły zaprezentują swoje pomysły na forum pozostałych uczestników.

Konferencja pod tytułem „Zrobione z przemysłem” odbędzie się w poniedziałek 24 lutego. Gościem specjalnym VI Spotkania Urbanistycznego będzie Krzysztof Nawratek z University of Plymouth. Wystąpienia m.in. przygotowali również Paweł Soroka z Polskiego Lobby Przemysłowego czy Andrzej Rubczyński z PGNiG TERMIKA, które jest głównym partnerem wydarzenia.

Zarówno warsztaty, jak i konferencja odbędą się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. Szczegóły i zapisy na wydarzenie znajdziesz na: urbanistyka.wgsr.uw.edu.pl.

Kuba Kodłubaj

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 20.02.2014 14:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.