archirama.pl

Architektura Warszawy – spacery po dachach

Przez zielone dachy, tarasy, płaskie dachy bloków prowadzą trasy spacerów zorganizowanych przez Fundację Bęc Zmiana

Ogród na dachu - zieleń w budynku ASP w Warszawie na Powiślu

Ogród na dachu - to już właściwie obowiązkowy element nowych inwestycji na Powiślu... Budowa gmachu ASP w Warszawie 

Fot: materiały prasowe ASP w Warszawie

Piąta elewacja

Z góry miasto wygląda inaczej niż zwykle. Dachy okazują się często fascynującą przestrzenią, zazwyczaj pustą, odwiedzaną czasem przez ekipy remontowe i kominiarzy, czasem przez ptaki i dzikie zwierzęta. A przecież tysiące płaskich dachów w wielkich miastach mogłyby służyć jako miejsce do wypoczynku czy zaimprowizowane ogrody. Tak dzieje się w wielu krajach, nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale i w podobnych klimatem do Polski miastach Niemiec czy Francji. Zapomniane, opuszczone, a często zamknięte „na wszelki wypadek” (może ktoś wypadnie? Może naśmieci?) dachy ma otworzyć nowe przedsięwzięcie warszawskiej Fundacji Bęc Zmiana, Dachologia. W ramach zaplanowanego na maj i czerwiec 2016 cyklu odbędą się wykłady, warsztaty, a przede wszystkim spacery po dachach Warszawy.
Spotkania odbywają się w trakcie trzech wiosennych weekendów: 21-22 maja, 11-12 i 25-26 czerwca. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisywać się na wydarzenia można pod adresem www.dachologia.evenea.pl. Niestety, trzeba się pospieszyć – miejsca szybko znikają.
Program Dachologii przygotowali architekci Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis.

Ogród na dachu? A może plac zabaw?

Choć od kilku lat zielone dachy są zakładane coraz częściej, nie każdy z nich jest dostępny dla mieszkańców czy użytkowników budynku. Tajemnicą poliszynela są powody zazieleniania dachów galerii handlowych czy niektórych biurowców, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej pozwala na zabudowanie większej części działki. Nie znaczy to, że te przestrzenie się marnują, na niewielkich łączkach mogą nie niepokojone żyć drobne zwierzęta. Niektóre dachy okazują się też świetnym miejscem na ustawienie kilku uli i założenie kolejnej miejskiej pasieki (rozmawialiśmy o tym niedawno z założycielem Pszczelarium >>).
Możliwości są jedno dużo większe. Ogólnodostępny taras z leżakami na dachu bloku. Kino plenerowe. Miejsce do ćwiczeń. Ogródek ze skrzyń wypełnionych ziemią. Pomysły zależą od potrzeb użytkowników, ale kilka dobrych wzorów można podpatrzeć u innych, np. na Rooftop Day w Zurychu.  

Zdjęcia: materiały prasowe ASP w Warszawie
Data publikacji: 19.05.2016 12:04

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!