Architektura
ARCHITEKTURA

Architektura Wielkiej Brytanii. Uniwersytet w Coventry szokuje bryłą i wykorzystanymi technologiami

 • Komentarze

Coventry University Faculty of Engineering and Computing
 • Coventry University Faculty of Engineering and Computing
 • Coventry University Faculty of Engineering and Computing
 • Coventry University Faculty of Engineering and Computing
 • Coventry University Faculty of Engineering and Computing
 • Coventry University Faculty of Engineering and Computing
 • Coventry University Faculty of Engineering and Computing
 • Coventry University Faculty of Engineering and Computing
 • Coventry University Faculty of Engineering and Computing
 • Coventry University Faculty of Engineering and Computing
 • Coventry University Faculty of Engineering and Computing

W Wielkiej Brytanii m.in. ze względu na to, że studia są płatne nawet na państwowych uczelniach powoli pojawiają głosy, że studenci zmieniają się w „płacących za usługi klientów”. Ich rosnącym wymaganiom starają się sprostać władze szkół wyższych. Przykładem dla wszystkich może być wybudowanie w Coventry najnowocześniejszego gmachu Wydziału Inżynierii i Informatyki (Faculty of Engineering and Computing) zaprojektowanego przez Arup Associates.

Warto powiedzieć kilka słów o samym mieście zlokalizowanym w centrum Anglii. Uchodzi ono za miejsce, w którym zawsze patrzy się do przodu. Coventry niemal w całości zostało zburzone podczas nalotów w II wojnie światowej. Po najbardziej znanym zabytku – katedrze św. Michała pozostały ruiny, które teraz są ozdobą rozwijającej się wciąż nowoczesnej architektury. Dawne wschodnie wejście do kościoła mieści się naprzeciwko bram uniwersytetu, co pokazuje też silny pierwiastek naukowy w mieście. Coventry jest jednym z ważniejszych ośrodków badawczych, technicznych i biznesowych, o co dbają również kadry uniwersyteckie.

Projekt Wydziału Inżynierii i Informatyki składa się z dwóch budynków w kształcie litery „L”, zamykających w środku idealny kwadrat. Mniejszy z budynków ma 4 piętra wysokości i nazywa się Nature Block. Nazwa gmachu odwołuje się bezpośrednio do dachu pokrytego darnią i lekkiej konstrukcji całości, płynnie łączącego park z drugim budynkiem. Siedmiopiętrowy Science Block zadziwia kształtem bryły i fasadą z anodowanego aluminium. Gmachy łączy szklane atrium. Wolną przestrzeń między budynkami wypełnia wspomniany park.

Najbardziej efektownym elementem jest fasada Science Block. Tworzy ją struktura sześciokątnych płatów, których powierzchnia została kompleksowo przygotowana. Optymalizacja materiałów i bardzo dokładne obliczenia pozwoliły na podzielenie prawie 3200 m2 na ok. 2400 paneli. Specjalistyczne i bardzo szczegółowe plany wykonane na wyjątkowo mocnych komputerach umożliwiły ułożenie sześciokątów w różnych płaszczyznach, dzięki czemu efekt końcowy przypomina sceny z filmu science-fiction. Architektura dla ciekawych (architecture for the curious) lub komputerowa architektura (computer architecture) to pojęcia, którymi swój projekt podsumowują projektanci z Arup Associates.

Gmach wydziału ma symbolizować wiedzę, którą podczas zajęć zdobywają studenci. Nowoczesne technologie wykorzystane w projekcie pokazują możliwości rozwoju, jakie daje Coventry University. Nawet elementy konstrukcyjne zostały wyszczególnione, żeby studenci sami mogli obserwować oddziaływanie czasu na wybrane materiały. Na bieżąco pokazywane jest także zużycie energii ze wskaźnikami generowania energii ze słońca. Do ogrzania budynku wykorzystano boilery zasilane biomasą i gazem ziemnym.

Wnętrza ułożono w logicznym porządku, nie zapominając o ciszy w salach wykładowych i odpowiednich warunkach BHP w laboratoriach. Wyposażenie warsztatów zainteresowałoby niewątpliwie nie tylko przyszłych inżynierów: symulatory lotu, komora klimatyczna i tunel aerodynamiczny, w który inwestowała jedna ze stajni F1 to tylko niektóre elementy, które są dostępne dla studentów. Atmosfera do nauki jest więc doskonała, co cieszy twórców projektu i władze uczelni, którzy liczą na sukcesy studentów i absolwentów Coventry University.

Kuba Kodłubaj

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 21.02.2014 15:21
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.