Architektura powstających obecnie wielorodzinnych budynków często ma wiele wspólnego z piętrowcami z wielkiej płyty. Kolejny projekt pracowni 81.WAW.PL udowadnia, że receptą na przytłaczające całą okolice blokowiska są kameralne budynki wielorodzinne z kilkoma apartamentami.
Projekt pracowni 81.WAW.PL udowadnia, że willowa architektura idealnie nadaje się na zabudowę wielorodzinną
W budynku „Szczęśliwice” architekci przełożyli willową architekturę na zabudowę wielorodzinną. Architektura obiektu pozwala postawić dom na działce liczącej niewiele ponad 1000 mkw. Projekt pracowni 81.WAW.PL przewiduje w nim pięć kondygnacji – cztery naziemne oraz podziemny parking na czternaście samochodów. Architektura najwyższej kondygnacji została ścięta od strony ulicy, co w połączeniu ze schodami ewakuacyjnymi na dachu, dodało projektowi nowoczesnego charakteru.
Architektura i nowoczesne wnętrza
Architektura budynku przewiduje 8 mieszkań. Na parterze architekci zaplanowali dwa najmniejsze lokale o powierzchni 80 mkw z ogródkami wychodzącymi na ogrodzoną działkę. Na kolejnych dwóch piętrach architekci rozmieścili mieszkania o powierzchni 100 - 110 mkw. Natomiast ostatnią kondygnację, zajmuje 180-metrowy penthouse. Kondygnacje pierwszego i drugiego piętra tworzą jakby ramy, które kadrują widok z mieszkań. Cała architektura opiera się na prostokątnych ramach tarasów i balkonów, dzięki temu bryła wygląda jakby była nieco ukośna.
Przeszklona architektura projekt pracowni 81.WAW.PL
Na zewnętrznej elewacji dominuje kolor biały, który architekci na parterze i najwyższej kondygnacji złamali drewnianymi elementami wykończeniowymi. Architekci chcieli aby bryła budynku zachowała lekkość. Dlatego też parter jest niemalże w całości przeszklony. Blok czarnego marmuru, podpierający parterową kondygnację wskazuje wejście do budynku.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
