Architektura
ARCHITEKTURA
Miejska willa projektu 81.WAW.PL

Architektura wielorodzinna - projekt pracowni 81.WAW.PL. Nowa willa warszawskich architektów

 • Komentarze

Architektura wielorodzinna - projekt pracowni 81.WAW.PL. Wielorodzinną willę autorstwa warszawskich architektów
Fot: 81.waw.pl
 • Architekci-architektura-bry
 • Architekci-architektura-bry

Budynki wielorodzinne mogą przypominać bryły domów prywatnych. Kolejny projekt pracowni 81.WAW.PL udowadnia, że willowa architektura doskonale sprawdzi się jako wielorodzinna zabudowa z niezależnymi apartamentami. Zobacz projekt warszawskich architektów – wielorodzinna willa „Szczęśliwice”

Architektura powstających obecnie wielorodzinnych budynków często ma wiele wspólnego z piętrowcami z wielkiej płyty. Kolejny projekt pracowni 81.WAW.PL udowadnia, że receptą na przytłaczające całą okolice blokowiska są kameralne budynki wielorodzinne z kilkoma apartamentami.

Projekt pracowni 81.WAW.PL udowadnia, że willowa architektura idealnie nadaje się na zabudowę wielorodzinną

W budynku „Szczęśliwice” architekci przełożyli willową architekturę na zabudowę wielorodzinną. Architektura obiektu pozwala postawić dom na działce liczącej niewiele ponad 1000 mkw. Projekt pracowni 81.WAW.PL przewiduje w nim pięć kondygnacji – cztery naziemne oraz podziemny parking na czternaście samochodów. Architektura najwyższej kondygnacji została ścięta od strony ulicy, co w połączeniu ze schodami ewakuacyjnymi na dachu, dodało projektowi nowoczesnego charakteru.

Architektura i nowoczesne wnętrza

Architektura budynku przewiduje 8 mieszkań. Na parterze architekci zaplanowali dwa najmniejsze lokale o powierzchni 80 mkw z ogródkami wychodzącymi na ogrodzoną działkę. Na kolejnych dwóch piętrach architekci rozmieścili mieszkania o powierzchni 100 - 110 mkw. Natomiast ostatnią kondygnację, zajmuje 180-metrowy   penthouse. Kondygnacje pierwszego i drugiego piętra tworzą jakby ramy, które kadrują widok z mieszkań. Cała architektura opiera się na prostokątnych ramach tarasów i balkonów, dzięki temu bryła wygląda jakby była nieco ukośna.

Przeszklona architektura projekt pracowni 81.WAW.PL

Na zewnętrznej elewacji dominuje kolor biały, który architekci na parterze i najwyższej kondygnacji złamali drewnianymi elementami wykończeniowymi. Architekci chcieli aby bryła budynku zachowała lekkość. Dlatego też parter jest niemalże w całości przeszklony. Blok czarnego marmuru, podpierający parterową kondygnację wskazuje wejście do budynku.

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

  Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 10.01.2013 16:11
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.