archirama.pl

Architektura wnętrz bez podziałów. Uniwersytet w Belgii

Atelier Kempe Thill wygrało konkurs architektoniczny na projekt nowej siedziby wydziału sztuk pięknych w Antwerpii

Architektura wnętrz bez podziałów, czyli akademia w Antwerpii

Architektura wnętrz - piętro nowego budynku zaprojektowanego przez Atelier Kempe Thill dla antwerpskiej uczelni

Fot: zdjęcia dzięki uprzejmości Atelier Kempe Thill

Jedno wielkie pomieszczenie, bez podziałów, z oknami na wszystkich ścianach i klatką schodową w centrum. Tak ma wyglądać piętro w nowym gmachu antwerpskiej uczelni Karel De Grote Hogeschool Antwerpen. Biuro architektoniczne Atelier Kempe Thill zajęło pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym na projekt przebudowy kampusu.

Nowa bryła na uczelni

Budynek z lekką, przeszkloną elewacją ma służyć 600 studentom i pracownikom uczelni. Będą się w nim odbywały zajęcia warsztatowe i wykłady z projektowania graficznego, złotnictwa i jubilerstwa oraz fotografii. Przewidziano także miejsce na rekreację. Wydział nie jest duży, jego władze podkreślają potrzebę indywidualnej pracy i budowania nieformalnych kontaktów. Nie tylko wewnątrz uczelnianego światka. Nowa bryła ma służyć jako lokalne forum kultury, z wykładami i spotkaniami organizowanymi przez władze miasta, stowarzyszenia czy grupy studentów.

Taki swobodny sposób pracy miał znaleźć odbicie w architekturze wnętrz pozbawionej barier. Otwarcie wewnętrznych przestrzeni ma więc zachęcać do interakcji, ale służy też praktycznym celom. Ograniczenie do minimum liczby wewnętrznych ścianek ułatwia wykorzystanie naturalnego światła. W razie potrzeby pomieszczenia będzie można dzielić lekkimi, przenośnymi ekranami.
Zgodnie z zapowiedzią władz uczelni, nowy budynek ma zostać ukończony w 2018 roku. Prace budowlane mają skończyć się we wrześniu, od początku roku akademickiego studenci mogliby zacząć korzystać z nowego gmachu. Planowana jest też realizacja kolejnego obiektu mieszczącego duże pracownie, a także służącą uczelni salę wystawową.

Autorzy: Atelier Kempe Thill
Inwestor: Karel de Grote Hogeschool Antwerpen (Uniwersytet Karola Wielkiego w Antwerpii)
Lokalizacja: Schoonbekestraat 143, Antwerpia, Belgia
Planowane oddanie do użytku: 2018

Więcej informacji na stronie pracowni architektonicznej atelierkempethill.com


Autor: KZ
Zdjęcia: zdjęcia dzięki uprzejmości Atelier Kempe Thill
Data publikacji: 13.06.2016 14:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!