„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA
Jaką architekturę studiować aby znaleźć pracę?

Architektura wnętrz czy architektura i urbanistyka? Które studia dają lepsze perspektywy na pracę?

  • Komentarze

Zawód architekt

Wiesz, ile zarabia architekt? My sprawdziliśmy zarobki polskich architektów.

Fot: vierdrie/sxc.hu

Wrzesień to ostatnie zmagania kandydatów na studia zarówno pierwszego, a pierwsze dla kandydatów na studia stopnia drugiego. Architekci to jedna z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych w Polsce. Jednak architektura architekturze nie równa.

Architektura wnętrz jest dla humanistów a architektura i urbanistyka dla umysłów ścisłych

To twierdzenie w pewnym sensie jest prawdą. Potwierdza je między innymi uczelnia, na której wykładane są kierunki. Architektura wnętrz to kierunek przeznaczony dla Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast architektura i urbanistyka to kierunek Politechnik. Wyjątek stanowi Poznań, który na ASP od pewnego czasu wykłada również architekturę i urbanistykę.

Potwierdza to założenie ze urbanistyka będzie kierunkiem dla umysłów ścisłych. Musimy się tu zmierzyć z mechaniką budowli, matematyką, fizyką budowli, czy różnego rodzaju konstrukcjami. Architektura wnętrz pozbawia nas tej „przyjemności”. Tu kładzie się nacisk na rysunek i malarstwo, projektowanie wnętrz, historie architektury, czy oświetlenie. Oba kierunki wymagają jednak otwartego umysłu, tworzącego niekonwencjonalne pomysły, potrafiące myśleć w formacie 3D.

>> Czy warto być architektem? Zobacz ile zarabia architekt!

Architekt wnętrz nie może być architektem z pełnego zdarzenia

W tym trochę prawdy jest. Ograniczenia dla architekta wnętrz wynikają przede wszystkim z braku uprawnień projektowych i konstrukcyjnych. Architekt wnętrz może tworzyć meble, aranżować wnętrza, nie tylko mieszkań. Ale nic więcej. Architekt po architekturze i urbanistyce może projektować zarówno wnętrza i design, jak i każdego rodzaju budynki, mosty, założenia urbanistyczne i wiele innych – jest wolny w świecie architektury. Dlatego studiując architekturę wnętrz pozostajemy architektami tylko jednej sfery.

Architektura wnętrz to inny dyplom niż architektura i urbanistyka

Prawda. Oba kierunki podzielone są na dwa stopnie. Jednakże politechnika daje nam tytuł inżyniera, następnie magistra inżyniera, a ASP licencjata, później magistra. Po architekturze wnętrz nie jesteśmy „osobami technicznymi”, jesteśmy bardziej określani jako artyści.

>> Jak dostać się na architekturę? Jak później przetrwać na studiach?

Warto jednak pamiętać, że rynek potrzebuje architektów. Nie tylko urbanistów, wnętrzarzy, czy konstruktorów – wszystkich. Dlatego odpowiedni kierunek studiów należy wybierać zgodnie ze swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami. Ale trzeba zaznaczyć, że lepsze perspektywy zarobków i pracy stoją przed architektami z tytułem inżyniera.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.