Architektura typowych domów kostek z czasów PRL to nadal częsty widok zarówno w dużych miastach jak i niewielkich miasteczkach. Choć proste formy brył domów kostek mogą obecnie wydawać się bardzo modne, to ich niemodernizowana od lat architektura i brak dostosowania do wymagań mieszkańców sprawiają, że budynki są przestarzałe.
Architektura Wolsztyna - dom kostka do przebudowy
Nie inaczej było w przypadku domu kostki w Wolsztynie. Kiedy architekci z PL Architekci dostali zlecenie przebudowę domu w tym niewielkim miasteczku, zastali typową dla architektury lat 70. ubiegłego wielu bryłę, która nawet z zewnątrz wymagała gruntownego remontu.
Dom kostka czego pragną właściciele
Właściciele domu kostki chcieli, aby architekci przebudowując obiekt nie tylko nadali mu nową funkcjonalność, ale także pozbyli się cech charakterystycznych dla typowej gierkowskiej architektury. Inwestorzy domu kostki są małżeństwem, które prowadzi rodzinny tryb życia. Choć mieszkają we dwoje, często organizują spotkania, na które zapraszają dzieci oraz wnuczęta. Chcieli więc, aby dom kostka stał się komfortowym miejscem na kilkupokoleniowe przyjęcia.
Trudności przy projektowaniu przebudowy domu
Dodatkowym atutem, ale równocześnie trudnością z jaka przyszło zmierzyć się architektom podczas projektowania przebudowy domu kostki było położenie bryły względem ulicy. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajdują się inne domy z lat 70. Ciekawym układem kompozycyjnym i urbanistycznym jest ich usytuowanie względem drogi – każda bryła stoi pod kątem do drogi. To powoduje, że architektura całej pierzei nabiera dynamizmu i charakteru. Architektom zależało aby przebudowa domu nie popsuła i nie przytłoczyła gabarytami tego interesującego układu. Dlatego też m.in. dobudowa została cofnięta względem elewacji frontowej.
Jak przebudowano dom kostkę
Od frontu dom kostka został całkowicie przesłonięty: zarówno ściana jak i okna zewnętrzne przesłoniły łamacze światła, które z zależności od nasłonecznienia uplastyczniają elewację. Inwestor nie chciał zmieniać wielkości frontowych okien, gdyż wcześniej przeprowadzał przebudowę domu wewnątrz, dlatego też architekci uznali, że przysłonięcie ich będzie najlepszym rozwiązaniem. W tylnej części domu kostki dobudowano przestrzeń dzienną, która została dużymi przeszkleniami otwarta na ogród. Salon z ogrodem połączono schodami kręconymi. Ze względu na ograniczony budżet większość elewacji domu kostki pokryta została tynkiem i podzielona pionowymi i poziomymi boniami podkreślającymi rozkład i wysokość okien na elewacji. Podoba wam się przebudowa dom domu kostki?