archirama.pl

PL.architekci. Architektura Wolsztyna. Dom kostka - zobaczcie przebudowę domu z lat 70 projektu architektów z PL Architekci

Bryła. Architektura Wolsztyna. Typowy dom kostka to jedna z najpopularniejszych brył w Polsce. Architekci z PL Architekci mieli za zadanie przebudować dom z lat 70. Efekt? Zobaczcie sami. Duża galeria zdjęć

Architektura Wolsztyna. Dom kostka - zobaczcie przebudowę domu z lat 70 projektu architektów z PL Architekci
Fot: PL.architekci

Architektura typowych domów kostek z czasów PRL to nadal częsty widok zarówno w dużych miastach jak i niewielkich miasteczkach. Choć proste formy brył domów kostek mogą obecnie wydawać się bardzo modne, to ich niemodernizowana od lat architektura i brak dostosowania do wymagań mieszkańców sprawiają, że budynki są przestarzałe.

Architektura Wolsztyna - dom kostka do przebudowy

Nie inaczej było w przypadku domu kostki w Wolsztynie. Kiedy architekci z PL Architekci dostali zlecenie przebudowę domu w tym niewielkim miasteczku, zastali typową dla architektury lat 70. ubiegłego wielu bryłę, która nawet z zewnątrz wymagała gruntownego remontu.

Dom kostka czego pragną właściciele

Właściciele domu kostki chcieli, aby architekci przebudowując obiekt nie tylko nadali mu nową funkcjonalność, ale także pozbyli się cech charakterystycznych dla typowej gierkowskiej architektury. Inwestorzy domu kostki są małżeństwem, które prowadzi rodzinny tryb życia. Choć mieszkają we dwoje, często organizują spotkania, na które zapraszają dzieci oraz wnuczęta. Chcieli więc, aby dom kostka stał się komfortowym miejscem na kilkupokoleniowe przyjęcia.

Trudności przy projektowaniu przebudowy domu

Dodatkowym atutem, ale równocześnie trudnością z jaka przyszło zmierzyć się architektom podczas projektowania przebudowy domu kostki było położenie bryły względem ulicy. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajdują się inne domy z lat 70. Ciekawym układem kompozycyjnym  i urbanistycznym jest ich usytuowanie względem drogi – każda bryła stoi pod kątem do drogi. To powoduje, że architektura całej pierzei nabiera dynamizmu i charakteru. Architektom zależało aby przebudowa domu nie popsuła i nie przytłoczyła gabarytami tego interesującego układu. Dlatego też m.in. dobudowa została cofnięta względem elewacji frontowej.

Jak przebudowano dom kostkę

Od frontu dom kostka został całkowicie przesłonięty: zarówno ściana jak i okna zewnętrzne przesłoniły  łamacze światła, które z zależności od nasłonecznienia uplastyczniają elewację. Inwestor nie chciał zmieniać wielkości frontowych okien, gdyż wcześniej przeprowadzał przebudowę domu wewnątrz, dlatego też architekci uznali, że przysłonięcie ich będzie najlepszym rozwiązaniem. W tylnej części domu kostki dobudowano przestrzeń dzienną, która została dużymi przeszkleniami  otwarta na ogród. Salon z ogrodem połączono schodami kręconymi. Ze względu na ograniczony budżet większość elewacji domu kostki pokryta została tynkiem i podzielona pionowymi i poziomymi boniami podkreślającymi rozkład i wysokość okien na elewacji. Podoba wam się przebudowa dom domu kostki?

Zdjęcia: PL.architekci
Data publikacji: 9.05.2013 10:14

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!