Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura Wrocław Złoty Budynek

Architektura Wrocław: Złoty budynek PWST we Wrocławiu

  • Komentarze

Nowy gmach PWST we Wrocławiu

Nowa siedziba wrocławskiej PWST lśni dzięki miedzianej elewacji 

Fot: PCPM, www.copperconcept.org

Złoty budynek wrocławskiej PWST oficjalnie został dołączony do architektonicznej mapy Wrocławia. Złota budowla już budzi emocje w mieście.

Jedni mówią architektoniczny hit, inni - kit. Na pewno koło złotego budynku PWST we Wrocławiu nie można przejść obojętnie. Co więcej, nie da się go nie zauważyć. Miedziana powłoka budynku rzuca na wszystkie strony świetliste refleksy. Złote błyski prowadzą do siedziby szkoły teatralnej w zupełnie nowym stylu. Bo nowoczesna architektura budynku zupełnie zmieniła wygląd wrocławskiej PWST.

Budowa nowej siedziby wrocławskiej PWST trwała dwa lata. Architekci w swoim projekcie starali się połączyć dawny budynek szkoły z nową konstrukcją. Do tego celu wykorzystano dużo szkła i miedzi. Stąd efekt refleksów i wyjątkowej świetlistości budynku. Trzeba przyznać, że jest to połączenie dość udane.

>>Czy połączenie ruiny ze szklanym biurowcem to dobry pomysł? Sprawdź, oceń

Krytycy złotej budowli nie muszą się tak oburzać. Miedź, która zdobi elewację, zapewne z czasem straci na swojej świetlistości, stając się nieco bardziej przygaszoną. Poza tym cała konstrukcja sprawnie łączy dawne pomieszczenia szkoły z tymi nowymi. Całość budowli zachowuje harmonię.

Nowy budynek jest bardzo funkcjonalny. W złotym gmachu znalazło się 19 sal wykładowych, pełne zaplecze z kostiumami, profesjonalne studio nagraniowe, biblioteka z czytelnią i liczne sale do ćwiczeń praktycznych. Sale teatralne nadal zlokalizowane są w dawnym budynku szkoły. Wrocławski złoty budynek jest pierwszą tego typu konstrukcją w kraju. To dzieło architektów z KKM Kozień Architekci. Ciekawe, czy znajdzie naśladowców?  

>>Wysoko mierzą w Katowicach. Wiesz, że chcą postawić wieżowiec wysoki na 230 metrów?

przeczytaj rowniez
Autor: tow
Zdjęcia: PCPM, www.copperconcept.org
Data publikacji: 21.03.2012 13:31
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.