archirama.pl

Architektura Wrocław: Złoty budynek PWST we Wrocławiu

Złoty budynek wrocławskiej PWST oficjalnie został dołączony do architektonicznej mapy Wrocławia. Złota budowla już budzi emocje w mieście.

Nowy gmach PWST we Wrocławiu

Nowa siedziba wrocławskiej PWST lśni dzięki miedzianej elewacji 

Fot: PCPM, www.copperconcept.org

Jedni mówią architektoniczny hit, inni - kit. Na pewno koło złotego budynku PWST we Wrocławiu nie można przejść obojętnie. Co więcej, nie da się go nie zauważyć. Miedziana powłoka budynku rzuca na wszystkie strony świetliste refleksy. Złote błyski prowadzą do siedziby szkoły teatralnej w zupełnie nowym stylu. Bo nowoczesna architektura budynku zupełnie zmieniła wygląd wrocławskiej PWST.

Budowa nowej siedziby wrocławskiej PWST trwała dwa lata. Architekci w swoim projekcie starali się połączyć dawny budynek szkoły z nową konstrukcją. Do tego celu wykorzystano dużo szkła i miedzi. Stąd efekt refleksów i wyjątkowej świetlistości budynku. Trzeba przyznać, że jest to połączenie dość udane.

>>Czy połączenie ruiny ze szklanym biurowcem to dobry pomysł? Sprawdź, oceń

Krytycy złotej budowli nie muszą się tak oburzać. Miedź, która zdobi elewację, zapewne z czasem straci na swojej świetlistości, stając się nieco bardziej przygaszoną. Poza tym cała konstrukcja sprawnie łączy dawne pomieszczenia szkoły z tymi nowymi. Całość budowli zachowuje harmonię.

Nowy budynek jest bardzo funkcjonalny. W złotym gmachu znalazło się 19 sal wykładowych, pełne zaplecze z kostiumami, profesjonalne studio nagraniowe, biblioteka z czytelnią i liczne sale do ćwiczeń praktycznych. Sale teatralne nadal zlokalizowane są w dawnym budynku szkoły. Wrocławski złoty budynek jest pierwszą tego typu konstrukcją w kraju. To dzieło architektów z KKM Kozień Architekci. Ciekawe, czy znajdzie naśladowców?  

>>Wysoko mierzą w Katowicach. Wiesz, że chcą postawić wieżowiec wysoki na 230 metrów?

Autor: tow
Zdjęcia: PCPM, www.copperconcept.org
Data publikacji: 21.03.2012 13:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!