Architektura
ARCHITEKTURA
Idealne osiedle we Wrocławiu

Architektura Wrocławia. Nowe Żerniki: Archicom wygrał przetarg na działkę w ramach projektu WUWA2

 • Komentarze

architektura-wroclawia-nowe-zerniki-wuwa2-archicom/architektura-wroclawia-nowe-zerniki-wuwa2-archicom (1)
 • architektura-wroclawia-nowe-zerniki-wuwa2-archicom/architektura-wroclawia-nowe-zerniki-wuwa2-archicom (1)

Architektura Wrocławia. WUWA2 - Archicom wygrał przetarg na realizację pierwszego kwartału społecznego osiedla na Nowych Żernikach. Koncepcja architektów ze Studia Archicom w pełni odpowiada założeniom idealnego osiedla mieszkaniowego, będącego komfortowym miejscem do życia.

Architektura Wrocławia. Koncepcja architektów ze Studia Archicom, odpowiadająca w pełni ideom samowystarczalnego osiedla, wygrała przetarg na realizację pierwszego kwartału  wrocławskiego WUWA2. Główny architekt Studia Archicom Dorota Jarodzka-Śródka wraz z Kazimierzem Śródką wchodzili w skład zespołu, który pracował przy projekcie idealnego osiedla Nowe Żerniki.

WUWA2 to nie tylko bloki mieszkalne

Powstające osiedle WUWA2 to nie tylko architektura bloków mieszkalnych. Na Nowe Żerniki składają się także instytucje publiczne, usługi, a także powierzchnie dla małych przedsiębiorców. Projekt kwartału realizowanego przez Studio Archicomz założenia ma odpowiadać różnym stylom życia wrocławian. W skład nieruchomości będącej częścią idealnego osiedla wejdą zarówno domki z wydzielonymi ogródkami i niezależnymi wejściami, mieszkania 2- i 3- pokojowe z niezależną kuchnią, bądź aneksem kuchennym, a także 4-pokojowe mieszkania z tarasami na dachu. Mieszkańcom WUWA2 do dyspozycji oddana zostanie także rowerownia, plac zabaw dla dzieci, a także dwie strefy o charakterze rekreacyjnym.

Jeden obiekt, a dwa światy

Realizowany przez Studio Archicom kwartał zlokalizowany będzie w centralnej części osiedla Nowe Żerniki. Architektura obiektu wyodrębniona na dwóch przeciwległych biegunach działki zostanie urządzona w stylu dwóch odrębnych światów. Elewacja od strony południowej będzie charakteryzować się przestrzennym, grającym światłocieniem obiektem, z balkonami osłanianymi przesuwnymi panelami, zaś elewacja od północy będzie miała surowy charakter z rozcięciem ukazującym wewnętrzny dziedziniec.

Idea społecznego osiedla WUWA2

Zgodnie z ideą osiedla WUWA2 powstające inwestycje mają wykorzystywać najnowsze proekologiczne rozwiązania. Dlatego też mieszkania o najwyższych standardach nie będą przewyższać normalnych kosztów eksploatacji. Projekt kwartału realizowanego przez Studio Archicom obejmuje m.in. suchą rzekę, a także retencję wody w zbiorniku pod dziedzińcem, co w efekcie zmniejszy opłaty za odbiór wody deszczowej. Oświetlenie wspólnych części, a także terenu wokół budynku będzie możliwe w efekcie pozyskiwania prądu dzięki fotowoltaicznym panelom i wiatrakom na dachu.

Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziane jest na 2014 rok.

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Anna Rychlewicz
Data publikacji: 10.10.2013 17:07
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.